Телефон за връзка +359 (0)339 62392

ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ”ГР.СТАМБОЛИЙСКИ

ул.”Марица”№132,тел.0339/6 23 92,GSM 0885608069,email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

УТВЪРЖДАВАМ: .......................

ИВА ПЕНКОВА

Директор на ОбУ ” Христо Ботев”

Гр. Стамболийски

 

 

 

 

 

                            П Л А Н

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ СЪВЕТНИК

 

                   за учебната 2024/2025 година

 

                       

 

 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

                          

      

                                                        

Съгласно  НАРЕДБА № 15 от 22.07.2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти - Издадена от министъра на образованието и науката, oбн., ДВ, бр.61 от 2.08.2019 г.,в сила от 2.08.2019г.

Чл. 17. Длъжността "педагогически съветник" в детска градина, училище или в център за подкрепа за личностно развитие включва следните функции:

 

1. Консултиране и подпомагане на учениците, учителите, родителите и училищното ръководство в осъществяване и поддържане на връзките между семейството, училището и обществото;

2. Участие в разработването и прилагането на училищни политики в сферата на възпитанието, социализацията и закрилата на децата и учениците;

3. Консултиране на деца и ученици, педагогически специалисти, родители и други заинтересовани страни за преодоляване на проблеми, свързани с образователния процес;

4. Посредничество при решаване на конфликти;

5. Подкрепа и консултиране на учениците по въпроси, свързани с образователния процес и с избора на занимания по интереси;

6. Работа по превенция на зависимостите, симптоматиката на въздействие на различните видове психоактивни вещества върху учениците, рисково сексуално поведение, прояви на различни форми на агресия и насилие, участие в разработването и изпълнението на програми за противодействие и на мерки за въздействие;

7. Участие в екипа за подкрепа за личностно развитие в институцията, който извършва оценка на индивидуалните потребности на дете и ученик за предоставяне на допълнителна подкрепа, като при липсата на психолог в институцията подпомагат и координират дейността на екипа;

8. Участие в дейности по мотивиране на деца и ученици за преодоляване на проблемното им поведение и дейности по превенция на отпадането от училище;

9. Подпомагане на личностното развитие и адаптирането на децата и учениците към образователната среда;

10. Кариерно ориентиране и консултиране на учениците;

11. Осъществяване на връзката между родителите и институцията в работата по случаи;

12. Участие в планирането и провеждането на форми на вътрешно институционалната квалификация и споделяне на добри практики;

13. Сътрудничество с компетентните органи за закрила на детето и участие в между институционални екипни срещи;

14. Провеждане или участие в изследователска дейност в областта на предучилищното и училищното образование.

 

 

 

 

І. ПРЕДМЕТ           

        Проучването и подпомагането на психичното здраве и развитие на учениците в ОбУ“Христо Ботев”, адаптирането им към образователната и социална система, приобщаване в образованието, превенция на тормоза и насилието, превенция на ранното отпадане от училищната среда, превенция на дискриминацията, ефективна работа и сътрудничество с родители, учители и институции в полза на най – добрoто развитие на всеки ученик.

 

ІІ. ФУНКЦИИ

       Педагогическият съветник изпълнява функции, свързани с консултиране и подпомагане на учениците, учителите, родителите и училищното ръководство в осъществяване и поддържане на връзките между семейството, училището и обществото в следните насоки:

1. Участие в разработването и прилагането на училищни политики в сферата на възпитанието, социализацията и закрилата на учениците.

2. Консултиране на ученици, родители, педагогически специалисти и други заинтересовани страни за преодоляване на проблеми, които се отразяват на обучението, развитието и социализирането на  учениците.

3. Посредничество при решаване на конфликти между участници в образователния процес.

4. Подкрепа и консултиране на учениците по въпроси, свързани с обучението, развитието и социализацията им, избор на занимания по интереси, кариерно ориентиране.

5. Превенция на насилието, зависимостите, рисковото поведение.

6. Проучване и анализиране потребностите от Обща и Допълнителна подкрепа на ученици, които срещат трудности в учебния процес.

7. Планиране на дейности в подкрепа и участие в разработване с учителите на индивидуални програми за преодоляване на възникналите трудности.

8. Организиране на дейности за психо-социална рехабилитация, съгласно плановете за Обща и Допълнителна подкрепа на ученици: със СОП, в риск, с изявени дарби, с хронично заболяване.

9. Участие в дейности по мотивиране на учениците за преодоляване на проблемното им поведение и дейности по превенция на отпадането от училище и намаляване броя на преждевременно напусналите образователната система.

10. Организиране на групи с ученици за подпомагане на личностното им развитие, с цел развитие на социалните им умения и адаптирането им към изискванията на образователната среда.

11. Осъществяване на кариерно ориентиране, като информиране и консултиране на учениците в техния избор на професия, обучение или образование.

12. Участие при формирането и ръководенето  на Ученически парламент към училището – изготвяне и реализиране на годишен План на УП.

13. Осъществяване на връзката между родителите и училището за целите на координацията и комуникацията в работата по конкретен случай на ученик.

14. Работа с всички ученици от училището, а при нужда и с родителите и учителите, за приемане на различията.

15. Участие в планирането и провеждането на форми на вътрешноинституционалната квалификация, включително и споделяне на добри практики.

16. Сътрудничество с компетентните органи за закрила на детето и участие в междуинституционални екипни срещи.

17. Подпомагане и участие по реализиране на Алгоритъма за взаимодействие между институциите в системата на предучилищното и училищно образование и дирекциите “Социално подпомагане” по отношение осигуряването на подкрепата за личностно развитие на децата и учениците.

18.  Работа по превантивни мерки за преждевременно отпадане на учениците от училищната среда.

19.   Работа и подкрепа на уязвими групи , чувствителни към дискриминация.

20. Участие в реализиране на училищните политики по Механизма за противодействие  на тормоза и насилието в институциите  в системата за предучилищно и училищно образование и алгоритъма за неговото прилагане.

21. Подпомагане и консултиране на ученици, родители и преподаватели по време на ОРЕС обучението в епидемиологична обстановка.

22. Планиране и извършване на съвместни дейности с Образователния медиатор във връзка с: обхващане и задържане на учениците в образователната среда, посещения на адрес и разговори с родители, превенция на рисково поведение, информираност по различни теми, приобщаване на родителите към образователния процес, повишаване на мотивацията за учене, изтъкване на ползите от образованието, превенция на ранните бракове, ползите от съвместно сътрудничество с родителите и други.

 

ІІІ. ЦЕЛИ

  1. Опознаване, проучване проблемите на учениците, причините за тяхното възникване и подпомагане за преодоляването им. Консултиране на ученици, родители, педагогически специалисти и други заинтересовани страни за преодоляване на проблеми, които се отразяват на обучението, възпитанието и социализирането на учениците.
  2. Провеждане и организация на дейности по превенция и интервенции:

·         на тормоза и насилието в училище;

·         преодоляване на проблемното поведение на ученици;

·         рисково поведение и поведение свързано със злоупотреба на психоактивни вещества;

·         ранното отпадане от училищната среда.

  1. Формиране на социални умения у учениците за емоционална и поведенческа саморегулация, толерантност, уважение, асертивни умения, следване на етичния кодекс на училищната общност и правилата на класа.
  2. Подкрепа за личностно развитие на учениците (обща и допълнителна), осигуряване на подходяща психологическа и социална среда за развиване на способностите и уменията им, оценяване на потребностите и превенция на обучителните затруднения на учениците.

 

ІV. ДЕЙНОСТИ

1. Диагностична дейност

1.1. Запознаване с новопостъпилите ученици и проследяване процеса на адаптация в новата за тях училищна среда:

·         проследяване  адаптацията на първокласниците;

·         проследяване на адаптацията на учениците в V клас;

·         проследяване на адаптацията на учениците в VIII клас;

·         новопостъпили ученици в училището.

                                                                 Срок: септември – ноември 2024 г. /целогодишно/

1.2. Оценка на индивидуалните потребности на ученици със СОП, с цел осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие.

                                                          Срок: септември – ноември 2024 г. и при необходимост след подадено заявление от родител в хода на учебната година

1.3. Идентифициране на ученици с проблеми в училищната адаптация и организиране на подкрепа за успешна социализация – индивидуално и групово.

                                                                                        Срок: ноември 2024 г./целогодишно/

1.4. Диагностика на груповото развитие:

·         социометрично изследване на груповите взаимодействия в класа.

                Срок: учебна 2024/2025 г.  при отчетена необходимост от класния ръководител

1.5. Провеждане на индивидуални и групови психологически изследвания чрез тестове, анкети, наблюдения:

·         за оценка на тормоза и насилието между децата/учениците – от ПГ – 5 и 6 годишни и  IX клас – 2 пъти годишно;

·         за оценка на когнитивното, емоционалното и физическото развитие- целогодишно;

                                                            Срок: октомври – ноември 2024 г., април- май 2025г.

1.6. Идентифициране на ученици с изявени дарби в дадена област на науката, изкуството и спорта.

                                                                                   Срок: декември 2024 г./ целогодишно

2. Консултативна дайност

2. 1. Индивидуално и групово консултиране на ученици:

·         свързано с тяхното поведение, личностно и когнитивно развитие;

·         преодоляване на трудности, свързани с отпадането от училище;

·         самовъзприемане и самооценка;

·         формиране на критично и аналитично мислене;

·         взаимоотношения с връстници, родители, учители;

·         общуване и бариери в общуването;

·         ненасилствено решаване на конфликти;

·         затруднения в обучителния процес;

·         емоционално здраве и стабилност;

·         консултиране на учениците за разкритие и усъвършенстване на личните им умения;

·         подкрепа и консултиране на учениците по въпроси, свързани с образователния процес, с избора на занимания по интереси;

·         кариерно ориентиране и консултиране на учениците;

·         консултации, свързани с ОРЕС обучението;

·         консултации, свързани с поведението в интернет пространството.

                                                                                 Срок: учебна 2024/2025 г./целогодишно/

2.2. Консултиране на учители:

·         във връзка с възрастовата специфика и поведението на учениците;

·         по конкретни проблемни ситуации;

·         при срещи и разговори с родители по проблеми свързани с децата им;

·         във връзка с личностното развитие на ученика;

·         за развитие на способностите на техните ученици и създаване на условия за подкрепа;

·         екипна работа между учителите, по отношение работата по ОПЛР;

·         обсъждане на подходящи теми, свързани със съответната възраст и потребности;

·         екипна работа между учителите в посока изграждане на ценности, модели на поведение и ритуализация на училищния живот.

                                                                                   Срок: учебна 2024/2025 г./постоянен/

2.3. Консултиране на родители:

·         по проблеми, свързани с обучението на техните деца;

·         по проблеми, свързани с поведението и социализацията им;

·         по проблеми, свързани с рисковото поведение и употребата на вредни вещества;

·         по проблеми, свързани с когнитивното и емоционално развитие;

·         по проблеми, свързани с ранното отпадане от образователната система;

·         по въпроси, свързани с тормоза и насилието в училище;

·         по въпроси, свързани с кариерното ориентиране;

·         по въпроси, свързани с ОРЕС обучение.

                                                                                     Срок: учебна 2024/2025 г./постоянен/

2.4. Подпомагане разрешаването на конфликти между ученици, между ученици и техните учители или родители:

·         подпомагане на страните за намиране на решение на конфликта;

·         обучаване в ефективни ненасилствени модели за разрешаване на конфликти;

·         привличане на родителите като трета страна в образователния процес за превенция на насилието и тормоза. Съдействие от страна на родителите при възникнали конфликтни ситуации с учениците в училищната среда, когато се касае за нива на тормоз от второ и трето такова.

                                                                                     Срок: учебна 2024/2025 г./постоянен/

2.5. Консултиране на училищното ръководство:

·         при разработване на училищни правилници, планове, програми, механизми и др.

·         по проблеми, произтичащи от взаимодействията с ученици, родители, учители.

                                                                                     Срок: учебна 2024/2025 г./постоянен/

3. Подкрепа за личностно развитие на учениците

3.1. Разпознаване на нуждите от подкрепа на ученици със специални образователни потребности, с изявени дарби, в риск, с хронични заболявания и създаване на среда за приемане и подпомагане.

                                                                Срок: септември – ноември  2024г./ целогодишно/

3.2. Проучване и анализиране на потребностите от обща или допълнителна подкрепа и обучение на  учениците, които срещат затруднения в образователния процес.

                                                                                  Срок: учебна 2024/2025 г./целогодишно/

3.3. Планиране на дейности за подкрепа и участие в разработване с учителите на индивидуални планове и програми за преодоляване на възникналите трудности.

                                                                                  Срок: ноември 2024 г./ целогодишно

3.4. Проучване, откриване и подкрепа на силните страни на учениците. Планиране и координиране на дейности с учителите и родителите за създаване на подкрепяща среда, която да гарантира най-добрия интерес на ученика.

                                                                 Срок: септември – ноември 2024 г./ целогодишно

3.5.  Проследява развитието на учениците с:

·         ОПЛР за целите на превенцията на обучителните трудности и преодоляване на проблемно поведение. Съвместно отчитане на напредъка им в резултат на дейностите по общата подкрепа – минимум в три заседания за учебната година- по утвърден график;

·         ДПЛР – извършване на оценка на резултатите по изпълнението на плана за допълнителна подкрепа.

                                 Срок: съгласно срока на ОПЛР/ в края на всеки учебен срок за ДПЛР

           3.6. Приобщаване на родителите за постигането на образователните цели с оглед увеличаване на възможностите за положително въздействие върху учениците и за утвърждаване авторитета на училището.

                                                                                                           Срок: учебна 2024/2025 г.

 

4. Групова дейност

4.1. Изясняване на взаимоотношенията, микроклимата в класовете, разрешаване на възникнали конфликти.

                                                                                                           Срок: учебна 2024/2025 г.

4.2. Формиране на социални умения – емоционално изразяване, разбиране и адекватно откликване на чуждите емоции, умения за комуникация, ненасилствени модели за разрешаване на конфликти.

                                                                                                           Срок: учебна 2024/2025 г.

4.3. Обучаване в толерантност, уважение и асертивност на всички ученици в училище, както и спазване на етични норми на поведение и спазване на личното пространство на другия.

                                                                                                          Срок: учебна 2024/2025 г.

4.4. Провеждане на тематични дискусии, свързани с тормоза и насилието между учениците, реализиране на ролеви игри и подходи за неговото разпознаване и противодействие. Засягане на теми от гражданското, здравното, екологичното и интеркултурно образование.

                                                                                                           Срок: учебна 2024/2025 г.

4.5.  Работа по превенция на зависимостите, симптоматиката на въздействие на различните видове психоактивни вещества върху учениците, рисково сексуално поведение, прояви на различни форми на агресия и насилие, участие в разработването и изпълнението на програми за противодействие и на мерки за въздействие;

                                                                                                         Срок: учебна 2024/2025 г.

4.6. Работа, свързана с  ритуализацията на училищния живот – участие и организиране на празници, тържества, дефилета, семинари,  и други.

                                                                                                        Срок: учебна 2024/2025 г.

4.7. Обсъждане и прилагане на дейности съвместно с УП/ученическия парламент/ - изготвяне на презентации по актуални теми, организиране на форуми и дискусии по интересни за учениците теми, организиране на училищни и извънучилищни мероприятия.

                                                                                                           Срок: учебна 2024/2025 г.

5. Посредническа дейност

5.1. Съвместна дейност с Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование /РЦПППО/, гр. Пловдив.

5.2. Съвместна дейност с Център за специална образователна подкрепа, гр. Пловдив.

5.3. Съвместна дейност с Центъра за кариерно ориентиране.

5.4. Съвместна дейност с Общински център за превенция на употребата на наркотични вещества, гр. Пловдив.

5.5. Сътрудничество с ДСП/„Социално подпомагане”, отдел “Закрила на детето” в работата по конкретни случаи и при нужда, съгласно чл.7 от ЗЗД.

5.6. Сътрудничество с РПУ, инспектор ДПС, МКБППМН в работата по конкретни случаи, както и реализиране на съвместни дейности. 

5.7. Сътрудничество с Обществения съвет и други партньорски организации при изпълнение на съвместни инициативи и проекти.

 

16.09.2024 г.                                                                Изготвил:   .......................................                         

                                                                                                             

                                                                                                    /Д. Челибийска – пед. с-ник/