ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ”ГР.СТАМБОЛИЙСКИ
ул.”Марица”№132,тел.0339/6 23 92,GSM 0885608069,email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Утвърдил:………………
Директор: Ива Пенкова
С Т Р А Т Е Г И Я З А Р А З В И Т И Е
Н А О Б Е Д И Н Е Н О У Ч И Л И Щ Е „Х Р И С Т О Б О Т Е В“
Г Р А Д С Т А М Б О Л И Й С К И
2020 – 2024 Г О Д И Н А
Приема се на основание чл. 263, ал.1, т.1 от ЗПУО
Актуализирана с Протокол № 13/02.09.2022 г. на Педагогическия съвет, утвърдена
със заповед № РД – 10 - 782 / 02.09.2022 г. на директора на училището.
Актуализирана с Протокол № 13/07.06.2023 г. на Педагогическия съвет, утвърдена със заповед № РД – 10 – 717/13.06.2023 г. на директора на училището.
СЪДЪРЖАНИЕ
I. Въведение.
II. Референтни документи.
III. SWOT анализ.
IV. Програмна система.
V. Мисия.
VI. Визия.
VII. Ценности.
VIII. Принципи при осъществяването на учебните дейности.
IX. Стратегически цели.Задачи.
X. Приоритетни области и оперативни цели.
XI. Образователни политики, в контекста на закона за предучилищното и училищното образование и ДОС.
XII. Училищни програми.
XIII. Финансово осигуряване на изпълнението на стратегията.
XIV. Очаквани резултати.
XV. План за действие и финансиране.
I. ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящата стратегия проектира развитието на ОбУ „Христо Ботев“ през следващите 4 години. Тя е изготвена въз основа на опита на Ръководството на училището и педагогическата колегия, и изразява волята и желанието за реални промени във всички направления на училищната дейност. Оптимизирането и обновяването на технологиите, ресурсите, методите, организацията и реализацията на дейностите се осмисля в съответствие с приоритетите за развитие на образованието в Република България, в съответствие със закона за предучилищно и училищно образование и държавните образователни стандарти към него, както и принципите на общото Европейско образователно пространство.
Стратегията е резултат от осъзната от училищната общност необходимост за модернизиране на образователния процес и на цялостната училищна дейност. Тя обосновава развитието на училището като модерно съвременно училище – учещо се, променящо се,в съответствие с новите реалности и гарантиращо културно-образователна среда, създаваща условия за обучение, възпитание и социализация на учениците, подкрепа за личностното им развитие, за формиране и приложение на компетентности, регламентирани в националната квалификационна рамка.
Основните принципи, в съответствие с които се разработва стратегията за развитие на училището произтичат от нормативните документи в българското и европейското законодателство и общоприетите училищни ценности, залегнали в Хартата на училищния екип:
Ø Качествено прилагане на държавната образователна политика на училищно ниво от Ръководството и екипа за осигуряване правото на предучилищно и училищно образование.
Ø Ориентираност към интереса и към мотивацията на детето и на ученика, към възрастовите и социални промени в живота му, към способностите му да прилага усвоените компетентности на практика:
· Учене за знания и компетенции;
· Учене за практическо изпълнение на различни задачи и за самостоятелно справяне с професионалните задължения;
· Учене, насочено към оцеляване в ситуации на промени, конфликти и кризи;
Ø Равен достъп до качествено образование и приобщаване за всяко дете и ученик;
Ø Равнопоставеност и недопускане на дискриминация при провеждане на предучилищното и училищното образование;
Ø Запазване и развитие на българската образователна традиция;
Ø Хуманизъм и толерантност;
Ø Съхраняване на културното многообразие и приобщаване чрез българския език;
Ø Иновативност и ефективност в педагогическите практики;
Ø Прозрачност на управлението, устойчивост в преднамереното развитие;
Ø Провеждане на ефективни образователни политики:
· Естетика на средата и етика на взаимоотношенията на всички нива;
· Управление качеството на образователния процес;
· Квалификация на учителите;
· Подкрепа за личностно развитие;
· Изграждане на позитивен организационен климат;
· Утвърждаване на позитивна дисциплина;
· Развитие на училищната общност;
· Качествен, културен, цивилизован диалог между всички участници в процеса на предучилищно и училищно образование;
II. РЕФЕРЕНТНИ ДОКУМЕНТИ
Ø Конституция на Република България;
Ø Стратегия „Европа 20-20“;
Ø Национална стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността /2014 – 2020/;
Ø Стратегия за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система /2013 – 2020/;
Ø Национална стратегия за учене през целия живот за периода 2014 – 2020 година;
Ø Стратегия за ефективно прилагане на ИКТ в образованието и науката на Република България 2014 – 2020;
Ø Стратегия за образователна интеграция на деца и ученици от етнически малцинства /2015 – 2020/;
Ø Закон за предучилищно и училищно образование и държавни образователни стандарти към него;
Ø Национални програми;
Ø Конвенция на ООН за правата на детето;
Ø Закон за закрила на детето;
Ø Други нормативни документи, национални и международни, засягащи образованието;
В съответствие с посочените нормативни документи, училищният екип очертава своите приоритети като отчита и специфичните особености и традиции на училищната образователна среда и формира своето виждане за европейско развитие на училището.
Педагогическият екип поема отговорност да провежда училищни политики, в които водеща роля има детето / ученика, с неговите заложби, интереси и потребности. Дейността на училището е насочена към подкрепа на всяко дете/ ученик в полза на неговото интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие.
III. SWOT АНАЛИЗ
Целта на анализа е да определи количественото и качественото състояние на училището като система.Чрез него се извършва стратегическа диагностика и се извеждат стратегически цели и мерки.
СИЛНИ СТРАНИ |
ВЪЗМОЖНОСТИ |
I. Позиция: |
|
1. Учеща се организация; 2. Учеща се общност; 3. Устойчиво развитие; 4. Налице са иновативни процеси; 5. Създава се нов опит;
|
1. Знание за перспективните новости, усвояване на педагогическите иновации, които могат да повишат ефективността на функциониране на училището; 2. Наличие на условия, мотивиращи колектива за постигане максимално високи резултати от развитие на училището;
|
II. Управление, обучение и възпитание: |
|
1. Наличие на стратегия, мисия и визия в контекста на националната програма за развитие и европейските документи; 2.Разработени и реализирани политики: - „Прибиране и задържане на учениците”; - „Качествен образователен процес”; -„Координиране на резултатите от НВО, годишен успех”; -„Квалификация на учителите; 3.Организационна култура: - Годишен план за дейността на училището, планове на комисии, училищен учебен план; - Правилници – ПД, ПВТР, ПБУОТ, - Етичен кодекс, ВПРЗ, Въведени СФУК; -Дидактични планове на учебния материал, план за ЧК, учебни програми за ИУЧ и ФУЧ; -Учредени награди за учители и ученици. 4. Постигане на оптимално равнище на овладяване на ДОС; 5. Мн.добри постижения на ученици в различни конкурси и състезания; 6.Осигурена целодневна организация на обучение; 7. Привличане на деца за обучение в ПГ – 5 и 6 годишни; 8. Съвременни образователни технологии; 9.Модернизиране на урочни дейности и методите на обучение; 10. Съвременни форми и методи на oценяване; 11. Многообразие на извънкласните и извънучилищните форми; 12. Утвърждаване на позитивна подкрепяща среда; 13. Интеграция на деца със СОП; 14. Нисък процент на агресия и на деца с противообществени прояви; 15. Работа по проекти; 16.Въведена система за диференцирано заплащане на учителския труд; 17. Въведена политика за задържане на високо квалифицирани кадри; |
1. Непрекъснато преосмисляне и актуализиране на училищните политики с оглед новите реалности и изисквания на участниците в образователния процес; 2. Включване на учениците и родителите и активното им партньорство в осъществяване на училищните политики; 3.Оптимизиране на работата с изоставащи ученици в ООП, ИУЧ и ФУЧ; 4. Ефективна работа в часовете за консултации; 5. Проследяване на постиженията на учениците и предприемане на конкретни мерки за превенция на обучителните затруднения; 6.Засилен диалог с родителите, провеждане на нетрадиционни родителски срещи. Активно участие на образователния медиатор като посредник; 7. Работа с талантливи ученици и мотивирането им за извънучилищни изяви на знанията и уменията им; 8. Осигуряване на условия за диференциация и индивидуализация на обучението; 9.Активиране инициативата на учениците за изследователска и познавателна дейност, чрез разработване на проекти, споделяне на идеи, провокиране на предприемаческия им усет; 10. Засилване ролята на класния ръководител за личностното израстване на учениците и за утвърждаване на училищния екип; 11.Установяване на консенсус от всички участници в процеса на предучилищно и училищно образование и създаване на условия за въвеждане на училищните правила в действие: - оптимизиране на системата за училищно дежурство; - подобряване на реда и дисциплината в междучасията; - непримиримост към нарушаването на добрия тон и добрите отношения; 12.Включване на учениците в управлението на училището; 13.Активиране ролята и дейността на ученическия парламент; 14.Изграждане на обществен съвет; 15.Усъвършенстване на медийните комуникации, добрата реклама и връзките с обществеността; 16. По-оптимално прилагане на екипната работа в различни направления; 17. По - гъвкаво използване на системата за диференцирано заплащане на учителския труд;
|
III. Педагогически персонал |
|
1.Високо квалифицирани преподаватели; 2. Учители с ПКС и мотивация за повишаването й; 3.Вътрешна и външна квалификация 4. Педагогически съветник; 5. Образователен медиатор; 6. Педагогически екипи за ключови компетенции; 6.Сайт на училището; 7.Консултиране на учители и ученици; 8.Добра вътрешна информационна среда; 9.Диалогичност на всички нива; 10.Уточнени приемни дни и часове 11.Разнообразни форми на обучение на персонала; 12.Подобрена организационна култура; 13.Работа по проекти; 14.Добро институционално взаимодействие; |
1.Високи изисквания към собствената научна и педагогическа подготовка - осмисляне на тезата „учене през целия живот”; 2.Усвояване и прилагане на иновативни технологии в ОВП; 3. Повишаване ефективността на работата на ЕКК за повишаване подготовката на учителите и споделяне на добри практики; 4. Подобряване на вътрешния диалог и диалогът с родителите; 5. Преодоляване на рутинността, формалното изпълнение на служебните задължения; 6. Подобряване на трудовата дисциплина; 7.Търсене на нови идеи, разработване, печелене и реализиране на проекти от европейски и национални програми; 8. Подобряване на училищната система за информация; 9. Въвеждане на портофолио на учителя като инструмент за професионално развитие; |
IV. Образователна среда |
|
4.Обогатена МТБ, подобрени условия за обучение, труд и отдих; 2. Изградена стая за занимания по интереси; 3.Изградена детска площадка; 5.Модернизирано фоайе, с барелеф на патрона; 6.Подмяна на оборудване в класните стаи; 7. Наличие на кабинети по ИТ, ФА, ХООС, ИИ; 8. Достъп до интернет; 9.Наличие на съвременни технически средства /мултимедия/ във всяка класна стая, модернизиран компютърен кабинет и др./; 10. Зала за тържества; 11. Библиотека; 11. Естетика на средата; 12. Традиции; 13.Принадлежност към училищната среда и училищния живот – знаме, лого, сайт, отличителни символи, ритуали, празници; |
1.Осъвременяване на МБ и подобряване на информационното осигуряване : Интерактивни дъски; Достъп до интернет и ползване на компютърна техника във всяко учебно помещение; Подобряване на информационните ресурси и продукти; 2.Активна помощ и съдействие от родителите за подобряване на средата;
|
V. Физическа и социална вътрешна среда: |
|
1.Безопасност и охрана /СОТ/; 2. Разширено видеоналбюдение; 3.Медицинско обслужване; 4.Ресурсно подпомагане на деца със СОП / кабинет /; 5.Отчасти пригодена среда за деца със СОП / рампа, серзивни помещения/; 6. Безплатна закуска, училищен плод и мляко; 7. Хигиена; 8. Физкултурен салон; 9.Топла вода; 10.Осветление и отопление; 11.Добре оформени терени и зелени площи; |
1.Търсене на възможности за подобряване на социалните придобивки на персонала; 2. Изграждане на система за пожароизвестяване; 3. Разширяване капацитета на видеонаблюдение; 4. Подобряване на инфраструктурата; |
СЛАБИ СТРАНИ |
ЗАПЛАХИ |
1. Дисбаланс в пълняемостта на паралелките; 2.Недостатъчно ефективна комуникация с родителите за формиране на позитивни нагласи към училището; 3. Дисциплината и реда по време на междучасия; 4. Слаба мотивация у учениците за учене; 5. Незадоволителни резултати на НВО VII клас; 6.Устойчива тенденция за натрупване на отсъствия по уважителни и неуважителни причини; 7. Засилена миграция на родители, поради безработица; 8. Голяма част от учениците се отглеждат от непълни семейства или роднини, с нисък социален статус и слаба грамотност;
|
1.Намаляване броя на учениците; 2.Наличието на голям брой училища в района; 3.Нарастване на социалните различия между учениците; 4.Негативно отношение на обществото към образованието; 5. Натрупване на умора у учителите; 6. Противоречие между нови условия и стари стереотипи на работа; 7. Противоречие между новата информационна среда, в която растат учениците и остарелите форми и методи на преподаване; 8. Ориентиране на обучението към репродуциране на знания, вместо стимулиране на творческото мислене и провокиране на силните страни на учениците; 9.Недостатъчно използване на възможностите на информационните технологии в обучението по отделните учебни дисциплини; 10.Деградация на ценности; 11.Отсъствие на механизми за надежден контрол на родителската отговорност; 12.Проява на неуважение към учители, съученици, училищна собственост, законовите и училищни правила;
|
IV. ПРОГРАМНА СИСТЕМА .
ХАРАКТЕРИСТИКА И СЪДЪРЖАНИЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА „МОЯТА ПРИКАЗНА ПЪТЕЧКА КЪМ“
Програмната система „Моята приказна пътечка към“ , предназначена за деца от три до седем годишна възраст, представлява цялостна концепция и създава условия за придобиване на компетентности по всички образователни направления в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование от 2016 г., Наредба № 5 от 2016 г. и Държавните образователни стандарти (ДОС) от 2016 г. Чрез нея се осигуряват физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата в условията на игра и при взаимодействие и сътрудничество с родителите.
Системата е разработена на основата на следните водещи цели:
Ø осигуряване на равни шансове (равнопоставеност) на всички деца при отчитане на индивидуалния им опит;
Ø отчитане на индивидуалните възможности на всяко дете и темповете в неговото развитие;
Ø развиване на самостоятелност, инициативност и отговорност у детето;
Ø формиране на умения за решаване на познавателни задачи, за откриване и решаване на проблеми;
Ø формиране на умения за работа в екип (в група);
Ø разгръщане на творческите заложби на всяко дете и осигуряване на условия за проявяването им;
Ø формиране на социална и комуникативна компетентност на основата на различни възможности за педагогическо взаимодействие;
Ø формиране на умения за комуникиране и общуване както с възрастни, така и с връстници;
Ø постигане на педагогическо взаимодействие, чиито обект е детето, а педагогът е в позицията на помощник, сътрудник и партньор;
Ø функционално интегриране на образователното съдържание по направления и по възрастови групи;
Ø съчетаване на практическа и умствена дейност;
Ø оптимизиране на темповете на усвояване на образователното съдържание при умело съчетаване на тематичното съдържание;
Ø формиране на динамична система от представи, умения и отношения;
Ø гарантиране на балансирано взаимодействие между детската градина и училището.
Дидактичният план за работа осигурява ритмично и балансирано разпределяне на съдържанието по всички образователни направления и включва теми за постигане на отделни компетентности като очаквани резултати от обучението, както и методите и формите за проследяване на постиженията на децата.
Програмната система „Моята приказна пътечка към“ съдържа:
· материали за индивидуална работа на всяко дете – папки с работни листове, учебни книжки с приложения, албуми, блокове, допълнителни работни листове, комплект игри и игрови материали по всички направления. В материалите за всяко направление са включени и системи от диагностични задачи и упражнения за проверка и оценка на постиженията по всички направления в началото и в края на обучението във всяка възрастова група;
· материали за фронтална работа с групата – дидактични табла по всички образователни направления, окомплектовани с оперативен материал;
· книги за учителя с принципни разработки на образователното съдържание и диагностичните процедури по направленията;
· методически ръководства за учителя с примерни разработки на всички ситуации, предложени в системата;
· сборници с текстове, игри и песни;
· дискове с музика, подходяща за изпълнение и възприемане от децата;
· електронни игри;
· допълнителни работни листове;
· книжки за безопасно поведение при бедствия, аварии и катастрофи;
· много други допълнителни материали, които могат да подпомогнат ежедневната работа (Каталог за ДГ 2016/2017);
І. Подходи и форми на педагогическо взаимодействие.
1. Подходи на педагогическо взаимодействие.
1.1.Ситуационен подход – определя формите на организация на педагогическо взаимодействие;
1.2. Субект-субективен подход;
1.3. Хуманистичен;
1.4. Рефлексивен подход;
1.5. Игрови подход;
1.6.Индивидуален и други;
2. Форми на педагогическо взаимодействие.
2.1. Основна форма – педагогическа ситуация, провежда се по всички образователни направления във всички групи;
2.2. Допълнителни форми - провеждат се в учебно и неучебно време
- утринна гимнастика, подвижни игри, СПИУ, разходки, празници, конструктивни игри, дидактични игри и други;
ІІ. Таблица с разпределение на учебното съдържание по направления за една седмица при минимален брой основни педагогически ситуации:
№ |
Направление |
|
|
|||
Трета |
Четвърта |
|
||||
по „Моята приказна пътечка към“ |
по ДОС |
по „Моята приказна пътечка към“ |
по ДОС |
|
||
1 |
Български език и литература |
2+1 |
2 |
3+1 |
3 |
|
2 |
Математика |
2 |
2 |
3 |
3 |
|
3 |
Околен свят |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
4 |
Изобразително изкуство |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
5 |
Музика |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
6 |
Конструиране и технологии |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
7 |
Физическа култура |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
|
Минимален брой основни педагогически ситуации (ОПС) по ДОС |
15+1
|
15 |
17+1 |
17 |
|
В програмната система „Моята приказна пътечка към“ съществуват възможности за осъществяване на допълнителни форми на педагогическо взаимодействие по преценка на учителя, които са извън времето за провеждане на основните педагогически ситуации.
V. МИСИЯ
Основното предназначение на училището е да обучава, възпитава и социализира децата и учениците и да осигурява условия за интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие и за подкрепа на всяко дете и на всеки ученик в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му.
ОбУ “Христо Ботев“ предоставя образование според изискванията на закона за предучилищно и училищно образование и държавните образователни стандрати, на стратегия „Европа 20-20“ в духа на демократичните ценности. Училището осигурява образователна подготовка на 5 - 6 годишни деца в подготвителни групи и на ученици от първи до десети клас, гарантираща:
Ø Високо качество и ефективност на педагогическото взаимодействие;
Ø Условия за завършване на ПГ, клас, етап и за придобиване на основна степен на образование, както и първа гимназиална степен;
Ø Придобиване на компетентности, необходими за успешна личностна и професионална реализация и активен граждански живот в съвременните общности;
Ø Ранно откриване на заложбите и способностите на всяко дете и ученик и насърчаване на развитието и реализацията им;
Ø Формиране на устойчиви нагласи и мотивация за учене през целия живот;
Ø Патриотично, гражданско, екологично възпитание и придобиване на социални умения:
· съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност;
· познаване на националните, европейските и световните културни ценности и традиции;
· придобиване на компетентности за разбиране и прилагане на принципите на демокрацията и правовата държава, на човешките права и свободи, на активното и отговорно гражданско участие,
· толератност и уважение към етническа, национална, културна, езикова и религиозна идентичност
Ø Подкрепа, обучение и приобщаване на деца и ученици:
· със специални образователни потребности;
· от уязвими групи и в риск;
Ø Физическа дееспособност и здравословен начи на живот;
VI. ВИЗИЯ
Ø ОбУ „Христо Ботев“ ще запази своя облик и традиции. Ще продължи да се развива като училище с предучилищна подготовка /5 – 6 г./ , с два етапа на основна образователна степен и първа гимназиална степен:
- Начален етап: I - IV клас;
- Прогимназиален етап – V - VII клас;
- Първа гимназиална степен – VIII – X клас;
Ø Постигането на качествен образователен процес ще бъде реализирано с помощта на висококвалифицирани педагози, които имат съвременно мислене и могат успешно да приложат стандартите на ЗПУО.
Ø Ще разработим съвременни програми за факултативни и избираеми форми за придобиване на компетентности в съответствие с потребностите и интересите на учениците.
Ø Ще приложим различни форми на обучение, с цел да отговорим на потребностите и да дадем достъп до образование, както и да предотвратим преждевременно отпадане и ранно напускане на училище.
Ø Ще продължим да изграждаме и модернизираме учебната и спортната база за постигане на заложените в нашата мисия приоритети.
Ø Ще отговорим на изискванията за създаване на приобщаващо и подкрепящо образование, като осигурим екип от висококвалифицирани специалисти – психолог, ресурсен учител, логопед.
Ø Ще изработим и ще се ръководим от Етичен кодекс на училищната общност.
Ø Ще продължим да осъществяваме целодневна организация на учебния процес, като инструмент за превенция на отпадане от училище, за осигуряване на специализирана помощ при подготовката, за развиване на таланти и удовлетворяване на потребности и интереси.
Ø Ще продължим да работим активно по програма „Всеки ученик е отличник“ към ЦМЕДТ „Амалипе“, като средство за намаляване на отпадането на децата и учениците от ромския етнос.
Ø Ще продължим да изграждаме навици за здравословен начин на живот, като запазим лекарската грижа, както и традиционните форми на предходните проекти: „Училищен плод“, „Училищно мляко“, „Move week“, както и ще се включим в нови такива.
Ø Ще продължим да обогатяваме книжното богатство на нашата библиотека, за да я превърнем в любимо място за отдих и творчество.
Ø Ще задълбочим и разширим инициативите, свързани с миналото и фолклорните традиции на България, за да възпитаваме и изграждаме дух на родолюбие у учениците.
VII. ЦЕННОСТИ
Ø Равен достъп до качествено образование и приобщаване на всяко дете и на всеки ученик.
Ø Ориентираност към интереса и към мотивацията на детето и на ученика, към възрастовите и социални промени в живота му, както и към способността му да прилага усвоените компетентности на практика.
Ø Равнопоставеност и недопускане на дискриминация при провеждане на предучилищното и училищното образование.
Ø Хуманизъм и толерантност.
Ø Съблюдаване на законността, на нормативните и училищни документи.
Ø Съхраняване живота и здравето на учениците и на персонала.
Ø Зачитане на правата на учениците и правата на персонала.
Ø Етика на взаимоотношенията – толерантност, добронамереност, взаимно разбиране и цивилизован диалог.
Ø Естетика на средата, грижа за училищната, учебна и околна среда.
Ø Съблюдаване на общодемократичните, общокултурните и националните ценности.
Ø Прозрачност на управлението и предвидимост на развитието на училището.
VIII. ПРИНЦИПИ ПРИ ОСЪЩЕСТВЯВАНЕТО НА УЧЕБНИТЕ ДЕЙНОСТИ
Ø Автономност.
Ø Ефективност.
Ø Иновативност.
Ø Сътрудничество и партньорство.
Ø Научна и законова обоснованост.
Ø Информационна обезпеченост.
Ø Материална и ресурсна обезпеченост.
Ø Прогнозиране на резултатите.
Ø Оценка на рисковете.
Ø Финансова дисциплина.
IX. СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ. ЗАДАЧИ.
Главна стратегическа цел е устойчивото развитие на училището като научно и духовно средище. Високо качество на процеса на обучение, прилагане на личностно-ориентирания подход и съвременни педагогически технологии за интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо израстване на децата и учениците.
Стратегически цели:
Ø Устойчиво развитие на училището като научно и духовно средище за успешно изпълнение на националните и училищните образователни политики.
Ø Ефективно управление на училището, основано на креативност и иновации:
· Висока квалификация на педагогическите специалисти;
· Ефективно партньорство между участниците в процеса на предучилищно и училищно образование;
· Традиции и иновации. Активно включване на учениците в проекти и програми и занимания по интереси;
· Създаване на благоприятна, модерна и мотивираща ученето образователна среда;
· Прилагане на индивидуален подход към потребностите на всяко дете и на всеки ученик. Подкрепа за пълноценно участие;
· Формиране и развитие на отношения и нагласи за здравословен и природосъобразен начин на живот;
· Модернизиране на материалната и образователна среда – оптимално съчетаване на съвременен дизайн и уникална училищна философия и култура;
Задачи:
Ø Високи постижения на учениците в образователната подготовка, показани като годишен резултат, изпити НВО и понататъшна реализация.
Ø Придобиване на готовност за училище на децата от ПГ, успешно завършване на клас, етап и основна степен на образование от учениците.
Ø Цялостно личностно развитие на децата и учениците съобразно възрастовите им особености. Гражданско, екологично и интеркултурно образование, физическа и здравна култура, занимания по интереси според потребностите.
Ø Приобщаващо образование, равен достъп, превенция на насилието и проблемното поведение. Превенция на ранното напускане на училище.
Ø Развитие на училищната общност, с високо равнище на определеност и съучастие на заинтересованите страни и групи.
Ø Изграждане на позитивен организационен климат.
Ø Непрекъснато усъвършенстване на професионалните компетентности на учителите, обмен на добри практики.
X. ПРИОРИТЕТНИ ОБЛАСТИ И ОПЕРАТИВНИ ЦЕЛИ.
Ø Приоритетна област 1: Разработване и утвърждаване на единна и непротиворечива система за ефективно управление на институцията.
· Оперативна цел 1.1: Изграждане на система за осигуряване качество на образованието.
· Оперативна цел 1.2: Безопасни условия на обучение и труд
· Оперативна цел 1.3: Инвестиции в образованието или финансови ресурси.
· Оперативна цел 1.4: Квалификация.
· Оперативна цел 1.5:. Нормативно осигуряване.
· Оперативна цел 1.6: Училищен персонал.
Ø Приоритетна област 2: Изграждане на училищен механизъм за адаптиране на ученика към училищната среда.
· Оперативна цел2.1: Индивидуална среда на ученика.
· Оперативна цел 2.2: Изграждане на училището като социално място.
Ø Приоритетна област 3: Управление на образователния процес, чрез внедряване на ефективна система за обучение и учене, ориентирана към мислене.
· Оперативна цел 3.1: Учебна дейност.
· Оперативна цел 3.2: Оценяване и самооценяване.
· Оперативна цел 3.3: Изграждане на позитивни взаимоотношения ученик-учител; ученик-ученик.
· Оперативна цел 3.4: Повишаване резултатите от обучението.
· Оперативна цел 3.5: Надграждане на знания и умения.
Ø Приоритетна област 4: Изграждане на училищни политики за възпитание и социализация на учениците.
· Оперативна цел 4.1: Реализация на политики и мерки, свързани с възпитанието и социализацията на децата.
· Оперативна цел 4.2: Инициативи по основни направления на възпитателната дейност .
Ø Приоритетна област 5: Партньорство и сътрудничество, разработване и утвърждаване на система от специални мерки за училищно партньорство, създаваща социална ангажираност и отговорности на педагогическите специалисти при работа с родители, ученици и общественост.
· Оперативна цел 5.1: Партньорство между преките участници в училищното образование .
· Оперативна цел 5.2: Външно партньорство.
XI. ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОЛИТИКИ, В КОНТЕКСТА НА ЗПУО И ДОС.
Ø Управление на качеството на образователния процес;
Ø Подкрепа за личностно развитие;
Ø Изграждане на позитивен организационен климат;
Ø Утвърждаване на позитивна дисциплина;
Ø Развитие на училищната общност;
Ø Квалификация на педагогическите специалисти;
Ø Максимален обхват и задържане на учениците, подлежащи на задължително училищно образование;
XII. УЧИЛИЩНИ ПРОГРАМИ.
Ø Училищна програма за целодневна организация на учебния ден;
Ø Програма за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование;
Ø Програма за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинствa.;
XIII. ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЯТА.
Ø Средства от училищния бюджет, в това число собствени приходи от отдаване под наем, такси и др.;
Ø Средства от европейски, национални и общински програми и проекти;
Ø Дарения;
XIV. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ.
1. Постигната по-висока степен на устойчивост в развитието на училището.
Ø Ясно разписани и успешно прилагани училищни политики, съобразени с националните стратегически приоритети, и с активното участие на всички заинтересувани страни;
Ø Ясно поети ангажименти от участниците в процеса на образование;
Ø Постигнат позитивен организационен климат на добро ниво, утвърдена позитивна дисциплина;
Ø Запазен или увеличен брой на децата и учениците:
· Оптимална пълняемост на паралелките;
· Оптимален баланс на съотношението брой ученици - брой учители;
· Увеличен бюджет. Подобрено финансово състояние на училището за обезпечаване на цялостната училищна дейност;
2. Постигнато добро качество на образование, измерено чрез постиженията на учениците на вътрешни и външни изпитвания, конкурси, състезания, олимпиади.
Ø Постигнат напредък при преодоляване на неграмотността и пропуските в образователната подготовка;
Ø Намален дял на слабите резултати;
Ø Намален брой на учениците, останали в същия клас, поради слаб успех;
Ø Нисък процент на отпаднали от образователната система;
Ø Успешно завършване на клас, етап или степен на образование от учениците;
Ø Продължаване на образованието в гимназиален етап от всички ученици, завършили основно образование;
3. Осигурени безопасни условия на обучение и труд.
Ø Създадени условия за максимална превенция на трудови злополуки и инциденти
Ø Поета лична отговорност за безопасност и здраве
4. Повишени професионални компетентности и квалификация на персонала.
5. Осигурени ефективни условия за личностно развитие на децата и учениците:
Ø Осигурени условия за равен достъп до качествено образование;
Ø Осигурени условия за развитие на индивидуалните и творчески потребности и уникалността на всяко дете и ученик;
Ø Осигурени условия за обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие;
Ø Заявена принадлежност на участниците в процеса на обучение към училищната философия и култура;
6. Осъществени конструктивен диалог и ефективно институционално взаимодействие.
7. Подобрена материална, образователна и информационна среда. Привлекателност на средата.
8. Разработени и/или осъществени проекти по европейски, национални и общински програми, подобрени условия за педагогическо взаимодействие и финансиране.
9. Повишен престиж на училището в местната общност.
10. Постигната готовност на децата за училище.
XVI. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ И ФИНАНСИРАНЕ.
Приоритетна област 1: Разработване и утвърждаване на единна и непротиворечива система за ефективно управление на институцията.
№ |
Дейности/мероприятия |
Срок за изпълнение |
Отговорни лица |
Финансиране |
Индикатори за изпълнение |
||
Оперативна цел 1: Изграждане на система за осигуряване качество на образованието. |
|||||||
1. |
Актуализиране на училищните нормативни документи в съответствие с националната и европейска нормативна база - цялостна концепция за провеждане на образователния процес /стратегия, правилници, планове, програми и др. / |
09.2022 г. |
Директор |
Не изисква средства |
Разработени актуални вътрешни нормативни актове:
|
||
2. |
Осигуряване на необходимите човешки, материални ресурси и санитарно-хигиенни условия за учебната година / учебници, ЗУД, подбор на кадри, обновяване и оборудване на класни стаи и кабинети, ремонти и др. |
09.2022 г. |
Директор |
Делегиран бюджет |
Осигурени условия |
||
3. |
Изграждане на училищен ученически парламент за ученическо самоуправление |
10.2022 г. |
Директор Пед. с - ник |
Не изисква средства |
Създаден ученически парламент |
||
4. |
Утвърждаване на УУП, който осигурява разширена и допълнителна подготовка за преодоляване на дефицити и съобразно интересите и потребностите на учениците. |
09.2022 г. |
Директор |
Делегиран бюджет |
Съгласувани УУП Издадена заповед |
||
5. |
Изпращане на сведение за приетите в І клас и ПГ ученици до общинските администрации по местоживеенето им. |
09.2022 г. |
Директор |
Не изисква средства |
Изпратени сведения |
||
6. |
Изработване на програма за ЦОУД |
09.2022 г. |
Директор УК |
Делегиран бюджет |
Изготвена програма. Издадена заповед |
||
7. |
Определяне на групите за ФУЧ и ИУЧ. |
09.2022 г. |
Директор |
Делегиран бюджет |
Определени групи за ФУЧ и ИУЧ |
||
8. |
Обобщена справка за доставените учебници за І-VІІ клас за учебната 2022/2023 г. |
09.2022 г. |
Директор ЗАС |
Делегиран бюджет |
Справка |
||
9. |
Изготвяне на Списък - Образец 1 за учебната 2022/2023 г. |
09.2022 г. |
Директор Н. Алексиева |
Не изисква средства |
Утвърден Списък Образец 1 |
||
10. |
Изграждане на училищни екипи за: подкрепа за личностно развитие на детето и ученика; изграждане на позитивен организационен климат; утвърждаване на позитивна дисциплина; развитие на училищната общност. |
09.2022 г. |
Директор ПС Екипи |
Делегиран бюджет |
Изградени училищни екипи. |
||
11. |
Планове на ЕКК и Комисиите по дейности. |
09.2022 г. |
Предс. ЕКК Предс. УК |
Не изисква средства |
Изготвени планове. |
||
12. |
Изработване на график за контролни и класни работи, график за консултации по предмети, график за дежурство на учителите, график за работа с родители. |
09.2022 г. |
М. Габерова |
Не изисква средства |
Издадена заповед |
||
13. |
Среща с родителите на учениците, които ще се обучават в І клас в V и VIII клас. |
09.2022 г. |
Директор Класни ръководители |
Не изисква средства |
Организирана родителска среща |
||
14. |
Попълване на необходимите форми образци на НСИ в 3 екз. |
10.2022 г. |
Директор ЗАС |
Не изисква средства |
Попълнени образци на НСИ |
||
15. |
Запознаване на ученици и родители с Правилника на училището и Закона за закрила на детето- род.- учителска среща, избор на Обществен съвет. |
09.2022 г. |
Директор ПС |
Не изисква средства |
Организирана родителска среща |
||
16. |
Създаване на Координационен съвет, отговарящ за планиране, проследяване и координиране на усилията за справяне с насилието и тормоза. |
10.2022 г. |
Директор ПС |
Не изисква средства |
Издадена заповед |
||
Оперативна цел 2: Безопасни условия на обучение и труд.
|
|||||||
1. |
Подготовка на базата /спортни площадки, детски площадки, физкултурен салон, класни стаи, коридори, улични маркировки в близост до училището и др./ съгласно изискванията за безопасност. |
09.2022 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Издадена заповед |
||
2. |
Определяне на безопасния път до дома съвместно с родителите /I, II класове/ |
09.2022 г |
Директор Класни ръководители |
Не изисква средства |
Декларации от родител |
||
3. |
Изработване на План за действие при бедствия, аварии и катастрофи. |
09.2022 г |
Директор УК |
Не изисква средства |
Изработен план |
||
4. |
Провеждане на тренировъчно занятие за евакуация от сградата на училището във връзка с изпълнение на План за действие при бедствия, аварии и катастрофи. |
По график |
Директор УК |
Не изисква средства |
Проведено занатие |
||
5. |
Изработване на правилник за БУОВТ. Утвърждаване на инструкции и инструктажи . |
09.2022 г |
Директор УК |
Не изисква средства |
Изработен правилник |
||
6. |
Провеждане на инструктажи на ученици, учители, служители. |
09.2022 г |
Директор ПС |
Не изисква средства |
Проведени инструктажи |
||
7. |
Осигуряване на условия за строг пропусквателен режим, видеонаблюдение, СОТ |
09.2022 г |
Директор |
Делегиран бюджет |
Осигурени условия |
||
8. |
Осигуряване на обучение по БДП и ГЗ и осъществяване на контрол. |
По график |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Проведено обучение |
||
9. |
Провеждане на „петминутка“ по БДП в края на всеки последен час. |
09.2022 г. – 06.2023 г. |
Учители по предмети |
Не изисква средства |
Проведени дейности |
||
10. |
Осъществяване на съвместни дейности и занятия със служители на МВР. |
По график |
Директор УК |
Делегиран бюджет |
Проведени дейности |
||
Оперативна цел 3: Инвестиции в образованието или финансови ресурси.
|
|||||||
1. |
Участие в национални, европейски и други международни програми и проекти. Разработване на училищни проекти. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор УК ПС |
Делегиран бюджет |
Осигурени помещения; обучения; техника;
|
||
1.1. |
Проект „Всеки ученик ще бъде отличник“ към ЦМЕДТ „Амалипе“, който цели намаляване на отпадането на учениците от училище.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1.2. |
Проект BG05M2OP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1.3. |
Проект BG05M2OP001-2.011-0001 „Подкрепа за успех“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1.4. |
Проект BF05M2OP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1.5. |
„Аз и ти – заедно можем повече“ – Еразъм +
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1.6. |
НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, Модул: „Културните институции като образователна среда“. „Музеите като образователна среда" „Библиотеките като образователна среда“.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от НП |
Участие в проекта |
||
1.7. |
Проект BG05M2OP001 – 2.010 – 0001 „Квалификация за професионално развитие на педагогическите специалисти“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез европейските структури. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1. 8. |
НП „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“ .
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от НП |
Участие в проекта |
||
1. 9. |
НП „Иновации в действие“. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от НП |
Участие в проекта |
||
1. 10 |
НП „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищният живот“. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от НП |
Участие в проекта |
||
1. 11. |
Проект „Иновативно училище“ |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
1. 12. |
Проект „Нестле“ |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Средства от проекта |
Участие в проекта |
||
2. |
Изграждане на училищни екипи за разработване на проекти.
|
09.2022 г. |
Директор |
Делегиран бюджет |
Изградени училищни екипи за разработване на проекти.
|
||
3. |
Счетоводна политика на образователната институция.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор счетоводител |
Делегиран бюджет |
Разработени и актуализирани документи по СФУК |
||
4. |
Разработване на процедури по постъпване и разходване на извънбюджетни средства от дарения, спонсорство, наеми, проекти и др. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Счетоводител Директор УК |
Делегиран бюджет |
Разработени процедури по постъпване и разходване на извънбюджетни средства от дарения, спонсорство, наеми, проекти и др. |
||
5. |
Осигуряване на прозрачност на финансовото управление чрез публикуване на плана и отчета по бюджета, процедурите за обществени поръчки и др. финансови документи на интернет страницата на институцията; |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор Н. Алексиева |
Не изисква средства |
Публикувани на сайта на училището
|
||
6. |
Привличане на алтернативни източници за финансиране от работа по проекти и програми, дарения, спонсорство и др..
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор УК по проекти УК по дарения |
Делегиран бюджет |
Брой договори за привличане на алтернативни източници за финансиране.
|
||
Оперативна цел 4: Квалификация
|
|||||||
1. |
Планиране, реализиране и документиране на квалификационната дейност за педагогическите специалисти на вътрешно училищно ниво. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Планирана, реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.1. |
Обърната класна стая. Финландски опит в образованието. Еразъм + |
Октомври 2022 година |
Марияна Габерова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.2. |
Environmental Education. Споделяне на добри европейски образователни практики. |
Октомври 2022 година |
Иванка Папалакова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.3. |
Принципи и средства на сугестопедията.Приложение в учебния процес. |
Ноември 2022 година |
Д.Челибийска-педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.4. |
Създаване на позитивна среда, преодоляване на конфликти и агресията в часовета по ФВС. |
Декември 2022 година |
Трендафила Янкова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.5. |
Груповата работа в часовете по история и цивилизации в прогимназиален етап |
Януари 2023 година |
Тодор Тодоров |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.6. |
Формиране на знания за плодове и зеленчуци. |
Януари 2023 година |
Елена Кръстева |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.7. |
Развитие на креативността на учениците чрез включването им в различни проекти |
Февруари2023 година |
Фиданка Бенчева |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.8. |
Математика за всеки |
Февруари 2023 година |
Надя Алексиева |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1.9. |
Часовете по ФУЧ- изобразително изкуство като средство за творческите изяви на учениците |
Март 2023 година |
Маргарита Момчилова и |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 10. |
Професионалната подготовка- предизвикателства и трудности |
Март 2022 година |
М.Ярков Б.Арнаудова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 11. |
Весели игре/ситуация по БЕЛ/ |
Април 2023 година |
Силвия Гарова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 12. |
Стимулиращи, приобщаващи и иновативни практики в час по самоподготовка |
Април 2022 година |
Василка Кънева
|
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 13. |
Жизнени процеси при човека. – 5. клас |
Април 2023 година |
Мариана Барзева |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 14. |
JUMP MATH – иновативна система за преподаване по математика в 1 клас |
Май 2023 година |
Цонка Тодорова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 15. |
„Методи за развитие на потенциала на всяко дете и изграждане на увереност при обучението по математика с JUMP MATH |
Май 2023 година |
Илияна Кътева |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 16. |
Работа в екип в група ЦОУД /3 и 4 клас/ |
Май 2023 година |
Петър Колев |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
1. 17. |
Българската писменост и литература-достижения в световната култура |
Май 2023 година |
Маруся Великова |
Делегиран бюджет |
Реализирана и документирана вътрешна квалификация. |
||
2. |
Изграждане на система за външна квалификация. /От регистъра/.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор, УК |
Делегиран бюджет |
Изградена система за външна квалификация |
||
2.1. |
"Педагогическа работа в СТЕМ ( STEM ) среда. Методи на преподаване и управление на образователния процес."
|
Първи учебен срок |
Директор, |
Делегиран бюджет |
Проведено обучение |
||
2.2. |
Обучение по БДП |
Първи учебен срок |
Директор, |
Делегиран бюджет |
Проведено обучение |
||
2.3. |
Педагогически конференция на Фондация „Кузманов“ |
Октомври 2022 г. |
Директор, |
Делегиран бюджет |
Участие в конференцията |
||
2.4. |
Езикът на успеха. НЛП – техники за ефективна презентация“. |
Втори учебен срок |
Директор, |
Делегиран бюджет |
Проведено обучение |
||
2.5. |
Скрининг за обучителни трудности при деца от предучилищна възраст и тяхната превенция
|
Втори учебен срок |
Директор, |
Делегиран бюджет |
Проведено обучение |
||
2.6. |
Включване на педагогически специалисти в конференция към РУО – Пловдив. |
Март 2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Участие в конференция |
||
2.7. |
Участие на педагогически специалисти в национални педагогически четения |
Юни 2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Участие в събитието |
||
3. |
Изграждане на механизъм за популяризиране на добрия педагогически опит. Споделяне на резултатите от обученията и мултиплициране на добрия педагогически опит чрез различни форми на изява: - Дни на отворени врати, събирания на ПЕКК и др. -Осигуряване на условия за популяризиране на добрия педагогически опит. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор УК ПС |
Делегиран бюджет |
Изграден механизъм |
||
Оперативна цел 5: Нормативно осигуряване.
|
|||||||
1. |
Запознаване на педагогическия екип със Стандарта за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване и Стандарта за информация и документите. |
09.2022 г. |
Директор |
Не изисква средства |
Изградена вътрешна система за движение на информацията и документите в училище.
|
||
2. |
Осигуряване изрядно водене на училищната документация. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ЗАС ПС |
Не изисква средства |
Изрядно водена училищна документация. |
||
3. |
Съхраняване и архивиране на училищната документация съгласно изискванията на Стандарта за информация и документите.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ЗАС Педаг. специалисти |
Делегиран бюджет |
Наличие на училищен архив
|
||
Оперативна цел 6: Училищен персонал.
|
|||||||
1. |
Разработване на правила и/или процедури при назначаване и съкращаване на персонала. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор УК |
Делегиран бюджет |
Разработени правила и процедури |
||
2. |
Вътрешни указания за осъществяване на подбор при назначаване на персонал, за сключване и прекратяване на трудови договори. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор УК |
Делегиран бюджет |
Утвърдени вътрешни правила |
||
3. |
Изработване на критерии за оценка труда на учителите и служителите. |
09.2022 г. |
Директор Комисия по качество |
Делегиран бюджет |
Изработени критерии за оценка труда на учителите и служителите. |
||
4. |
Адаптирани критерии за диференцирано заплащане труда на педагогическите и непедагогическите специалисти съгласно стандарта за финансиране. |
06.2023 г. |
Директор Комисия по качество Счетоводител |
Делегиран бюджет |
Наличие на карти за ДТВ |
||
5. |
Разработване на политика за насърчаване и ресурсно подпомагане на извънкласни дейности. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Координатор |
Делегиран бюджет |
Разработена политика за насърчаване и ресурсно подпомагане на извънкласни дейности. |
||
6. |
Вътрешни политики за допълнителна подкрепа и ресурсно подпомагане.
|
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Координатор |
Делегиран бюджет |
Разработена програма за подкрепа за личностно развитие |
||
7. |
Регламентиране съвместната дейност на ръководството, класните ръководители и екипите за подкрепа на личностното развитие.
|
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Координатор |
Делегиран бюджет |
Проведени съвместни дейности |
||
8. |
Изграждане на система за наставничество на новоназначени педагогически специалисти и условия за приемственост при заместване. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Комисия по назначаване |
Делегиран бюджет |
Утвърдена система |
||
9. |
Антикорупционна програма. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор Комисия по етика |
Не изисква средства |
Утвърдена програма |
||
10. |
Работна инструкция за регистриране и разглеждане на сигнали за корупция. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор Комисия по етика |
Не изисква средства |
Утвърдена инструкция |
||
Приоритетна област 2: Изграждане на училищен механизъм за адаптиране на ученика към училищната среда.
№ |
Дейности/мероприятия |
Срок за изпълнение |
Отговорни лица |
Контрол |
Индикатори за изпълнение |
|
Оперативна цел 1: Индивидуална среда на ученика
|
||||||
1. |
Изграждане на система за сигурност с видео-наблюдение. Пропусквателен режим, осъществяван от помощния персонал. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор |
Делегиран бюджет |
Изграден пропусквателен режим |
|
2. |
Изграждане на механизъм с мерки и дейности за адаптиране на ученика към училищната среда, условията в различните форми на обучение, сътрудничество на училището с външни партньори и осигуряване на условия за интерактивно учене. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Изграден механизъм |
|
3. |
Изграждане на ГУТ и училищни Комисии по безопасност и здраве и уреждане в правилник правата и задълженията им за предотвратяване на рисковете. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ГУТ УК |
Делегиран бюджет |
Изградени ГУТ и училищни Комисии по безопасност и здраве |
|
4. |
Регламентиране условията за записване и промяна на формите на обучение за конкретната учебна година съгласно Стандарта за организация на дейностите чл.31, ал.3 и чл. 12, ал. 2 на ЗПУО. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Регламентирани условия за записване |
|
5. |
Създаване на възможности за включване на ученика в различни училищни общности в зависимост от неговите интереси и потребности и тяхната реализация. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани занимания по интереси |
|
6. |
Осигуряване на условия за неформално и информално учене |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Осигурени условия |
|
7. |
Осигуряване на различни форми на обучение.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Приети форми на обучение |
|
8. |
Създадени възможности за приложение на ИКТ в образователния процес по всички учебни предмети.
|
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Създадени условия за използване на интерактивни техники, проектори, бели дъски, екрани, лаптопи; средства за софтуер. |
|
9. |
Създаване условия за гъвкаво прилагане, изменяне и адаптиране методите на преподаване на учителите с оглед постигането на по- добри резултати от ученето. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Създадени условия за използване на интерактивни техники, проектори, бели дъски, екрани, лаптопи; средства за софтуер. |
|
Оперативна цел 2: Изграждане на училището като социално място. |
||||||
1. |
Предоставяне на подкрепа за личностно развитие на децата и учениците от уязвими групи и осигуряване на равен достъп до образование. |
09.2022 г. – 06.2023 г. |
Директор Координатор |
Делегиран бюджет |
Изготвена програма за осигуряване на равен достъп до образование |
|
2. |
Предприемане на мерки за социализиране на ученици, за които българският език не е майчин.
|
09.2022 г. |
Директор УК Пед. съветник ПС |
Делегиран бюджет |
Приета програма за превенция на ранното напускане от училище. |
|
3. |
Идентифициране на ученици в риск от отпадане. Индивидуална работа от страна на учителите със застрашените от отпадане ученици. |
09.2022 г. – 06.2023 г. |
Директор УК ПС |
Делегиран бюджет |
Приета програма за превенция на ранното напускане от училище. |
|
4. |
Участие в различни форми на сътрудничество с НПО, РУО, ОЗД и др. |
09.2022 г. – 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
5. |
Актуализиране на механизъм за превенция на тормоза и насилието и алгоритъм за прилагане на механизма в училище. |
10.2022 г. |
Директор КС |
Не изисква средства |
Актуализиран механизъм Издадена заповед |
|
6. |
Запознаване на учениците и родителите с формите на насилие и с Механизъм за противодействие тормоза и насилието в училище.
|
10.2022 г. |
Директор КС |
Не изисква средства |
Декларации от родители |
|
7. |
Определяне на координационен съвет със заповед на директора
|
09.2022 г. |
Директор
|
Не изисква средства |
Издадена заповед |
|
8. |
Извършване на оценка на тормоза „оценка на ситуацията“ между децата и учениците в училището.
|
10.2022 г. |
Директор КС |
Делегиран бюджет |
Проведени анкети Анализ на ситуацията |
|
9. |
Актуализиране на правила и процедури за въвеждане на защитна мрежа за справяне с училищния тормоз и насилие между учениците.
|
10.2022 г. |
Директор КС |
Не изисква средства |
Организирана защитна мрежа |
|
10. |
Актуализиране на Дневник за въвеждане на случаите на тормоз |
10.2022 г. |
Директор КС |
Не изисква средства |
Актуализиран дневник |
|
11. |
Реализиране на дейности за превенция и разрешаване на конфликти. |
10.2022 г. |
КС |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
12. |
Съвместна работа на класните ръководители и педагогическия съветник по изпълнение на Механизма за превенция на тормоза и насилието, както и дейности за мотивация и преодоляване на проблемното поведение. |
09.2022 г. 09.2023 г.
|
Педагогически съветник Педагогически специалисти
|
Не изисква средства |
Реализирани дейности
|
|
13. |
Поддържане на интернет страница на училището. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Интернет страница на училището. |
|
14. |
Поддържане на ФБ-страницата на училището. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
ФБ-страница на училището. |
|
15. |
Активно включване на учениците в дейността на училищните медии. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Реализирани изяви |
|
16. |
Електронни портфолиа на учители.
|
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС |
Делегиран бюджет |
Електронни портфолиа на учители.
|
|
Приоритетна област 3: Управление на образователния процес чрез внедряване на ефективна система за обучение и учене, ориентирана към мислене.
№ |
Дейности/мероприятия |
Срок за изпълнение |
Отговорни лица |
Контрол |
Индикатори за изпълнение |
||
Оперативна цел 1: Учебна дейност.
|
|||||||
1. |
Разработване на дидактичен план на учебния материал, съобразен с ДОС и учебния план на училището. Предварително планиране целите на урока, ясно формулиране и правилно обосноваване.
|
09.2022 г. |
Педагогически специалисти, наставници |
Не изисква средства |
Разработени дидактични планове |
||
1.1. |
Гъвкава промяна на годишното и урочното планиране при необходимост. |
При необходимост |
Учители по предмети |
Не изисква средства |
|
||
2. |
Предвиждане на мерки за диференциран и индивидуализиран подход с нуждаещи се от подкрепа ученици в урочните планове.
|
09.2022 09.2023 г. |
Учители по предмети |
Делегиран бюджет |
Реализирани мерки |
||
3. |
Провеждане на редовни консултации по учебни предмети. |
По график |
Учители по предмети |
Делегиран бюджет |
Проведени консултации |
||
4. |
Провеждане на допълнителни консултации по учебни предмети. |
По график |
Учители по предмети |
Делегиран бюджет |
Проведени консултации |
||
5. |
Планиране и използване на ИКТ в урока. |
09.2022 09.2023 г. |
Учители по предмети |
Делегиран бюджет |
Използване на ИКТ в уроците. |
||
Оперативна цел 2: Оценяване и самооценяване.
|
|||||||
1. |
Използване на разнообразни форми за проверка и оценка на ученици |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Учители по предмети |
Делегиран бюджет |
Използва ефективно интерактивни методи
|
||
2. |
Изготвяне на график за датите за контролни и класните работи, предварителното му оповестяване на учениците и на родителите. |
09.2022 г. |
Директор УК |
Не изисква средства |
Издадена заповед за утвърждаване. График, поставен на информационното табло и качен на сайта на училището. |
||
3. |
Изграждане на система за визуализиране на резултатите от НВО на училищно равнище във вид, който е удобен за анализи и обработка с цел разработване на политики за подобряване на резултатите. |
Месец май Месец юни 2023 г. |
Директор ЗАС |
Делегиран бюджет |
Изградена система |
||
4. |
Осъществяване на перманентен контрол за ритмичност на оценяването - съгласно чл. 11 от Наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците. |
По график |
Директор |
Не изисква средства |
Констативни протоколи |
||
5. |
Установяване на входното равнище на учениците по учебните предмети, които са изучавали през предходната година в задължителните учебни часове, в триседмичен срок от началото на учебната година чрез текущо изпитване. |
По график |
Учители по предмети |
Не изисква средства |
Наличие на качествени и количествени анализи |
||
6. |
Установяване на дефицитите от входното равнище и предприемане на мерки за преодоляването им. |
По график |
Учители по предмети |
Не изисква средства |
Наличие на количествени и качествени анализи по учебни предмети. |
||
7. |
Изграждане на умения у учениците за самооценяване чрез използване на адекватни критерии и показатели. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Учители по предмети |
Не изисква средства |
Изградени умения за самооценка. |
||
Оперативна цел 3: Изграждане на позитивни взаимоотношения ученик-учител; ученик-ученик.
|
|||||||
1. |
Изграждане на взаимоотношения на партньорство между учителите и учениците. Създаване на Ученически парламент.
|
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС УС |
Не изисква средства |
Изградени взаимоотношения на партньорство между учителите и учениците. |
||
2. |
Изграждане на политики за подкрепа за личностно развитие на детето и ученика; -изграждане на позитивен организационен климат; -утвърждаване на позитивна дисциплина; -развитие на училищната общност |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Педагогически съветник Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
Изградени политики |
||
3. |
Актуализиране на възпитателна стратегия на училището. |
10.2022 г. |
Директор ПС |
Не изисква средства |
Актуализирана стратегия |
||
4. |
Превенция на обучителните трудности и ранно отстраняване на риска от тях. |
10.2022 г. |
Педагогически съветник Учители по предмети |
Не изисква средства |
Проведена диагностика |
||
5. |
Изграждане на умения за работа в екип в паралелката. |
09.2022 09.2023 г. |
Педагогически съветник |
Не изисква средства |
Изградени умения |
||
6. |
Установяване на позитивна атмосфера в паралелките. |
09.2022 06.2023 г. |
Педагогически специалисти Педагогически съветник |
Не изисква средства |
Изградена позитивна атмосфера |
||
7. |
Планиране и реализация на дейности по: -осигуряване на обучение и възпитание в здравословна, безопасна и сигурна среда; -зачитане на учениците като активни участници в образователния процес; -получаване на информация относно обучението, възпитанието, правата и задълженията на учениците; -осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците; -осигуряване на индивидуално консултиране по проблеми, свързани с тяхното поведение и взаимоотношенията с връстници, родители и учители; -осигуряване на условия за участие в проектни дейности за формиране на знания, умения и нагласи за здравословен начин на живот; -екологично възпитание чрез проектни дейности, хепънинги, състезания и др. |
По планове на комисии |
Педагогически съветник Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
||
8. |
Поощряване с морални и материални награди при показани високи постижения в областта на науката, изкуството и спорта. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
Наградени ученици |
||
9. |
Участие в ритуалите на училищния живот чрез предложения и дейности, свързани с училищните традиции и изграждане на новата визия на училището |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
Проведени инициативи |
||
Оперативна цел 4: Повишаване резултатите от обучението.
|
|||||||
1. |
Подготовка на учениците за успешно полагане на изпитите от НВО. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
|
||
2. |
Организиране на допълнително обучение по време на лятната ваканция. |
По график |
Директор Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
По график |
||
3. |
Перманентно консултиране на учениците, полагащи поправителен изпит и изготвяне на програми за допълнителна работа по учебни предмети. |
По график |
Педагогически специалисти |
Делегиран бюджет |
График за консултации |
||
4. |
Преустановяване на индивидуалната учебна програма и продължанаване на обучението по общата при постигане изискванията на учебната програма. |
При постигане на резултати |
Педагогически специалисти |
Не изисква средства |
|
||
Оперативна цел 5: Надграждане на знания и умения.
|
|||||||
1. |
Организиране на състезания, конкурси и др. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
ПС УП |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
1.1. |
Включване на учениците в програма „Бъди активен“. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Тр. Янкова |
Не изисква средства |
Организирани състезания |
||
1.2. |
Участие в турнир по футбол – „Кока – кола“, „Данониада“. |
04.2023 г. 06.2023 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
1.3. |
Участие в градски, общински и областни кросове. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
1.4. |
Провеждане на зимен спортен празник. |
23.12.2022 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2. |
Включване на учениците в спортни състезания, по график за спортни дейности. |
По график |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2.1. |
Вътрешно-училищен турнир по баскетбол. |
Декември 2022 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2.2. |
Вътрешно-училищен турнир по футбол. |
Април, май 2023 г. |
|
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2.3. |
Вътрешно-училищен турнир по бадминтон. |
Декември 2022 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2.4. |
Вътрешно-училищен турнир по тенис на маса. |
Декември 2022 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2.5. |
Вътрешно-училищен турнир по управление на велосипед. |
Декември 2022 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
2.6. |
Коледен турнир по футбол на малки вратички. |
Декември 2022 г. |
Тр. Янкова |
Делегиран бюджет |
Организирани състезания |
||
3 3. |
Включване на учениците в мероприятия, свързани с Патриотичния календар на училището. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
3.1. |
Националните празници – 3.ІІІ.;
|
Март 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
3.2. |
Историческите годишнини – 6.ІХ.,22.ІХ.,19.ІІ.,20.ІV.,Априлско въстание,2.VІ. и др.; |
По график |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
3.3. |
Денят на народните будители- 1.ХІ.; |
Ноември 2022 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
3.4. |
24 май – Ден на българската азбука и култура |
Май 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
4. |
Откриване на учебната година – 15.ІХ.; |
Септември 2022 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
5. |
Празник на буквите; |
Март 2022 г. |
Ф. Бенчева УК |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
6. |
Празници, обичаи и обреди в зимния и пролетен народен календар; |
По график |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
7. |
Първи май – „Ден на труда“ , „Ден на мама“, „Ден на Европа“; |
Май 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
8. |
Ден на детето – 1.VІ., Ден на ромите – 8. ІV; |
Юни, април 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
9. |
Ден на приказката – 1.ІV; |
Април 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
10. |
Патронен празник на училището /неучебен ден – 2 юни/; |
Юни 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
11. |
Провеждане на месец на четенето. Инициативи, игра - "Познай героя.“. |
Октомври 2022 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
12. |
Участие в тържествата по повод Деня на града /неучебен ден/; |
06.2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
13. |
Ден на отворените врати – м. ІV.2023 г.; |
Април 2023 г. |
УК ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
14. |
Планиране и реализация на дейности, мотивиращи учениците за усвояване на допълнителни знания и умения – “Седмица на предприемачеството”
|
11.2022 г. |
ПС УК |
Делегиран бюджет |
Проведени инициативи |
||
15. |
.„Знам и мога”- езиково състезание по модел на НВО. |
Май 2023 г. |
Начални учители |
Делегиран бюджет |
Проведено състезание |
||
16. |
Участие във Фестивал „Отворено сърце“ – Велико Търново 2023 г.
|
Юни 2023 г. |
ПС |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
17. |
Включване на училището в Дните на безопасност на пътя – 19-22.09.2022 г. с мото „Остани жив! Пази живота!“ към Главна дирекция „Национална полиция“. |
Септември 2022 г. |
Комисия по БДП |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
18. |
Организиране на „Ден по БДП“ с мероприятия след училище, като викторини, състезания и др. |
Май 2023 г. |
Комисия по БДП |
Делегиран бюджет |
Организирани мероприятия |
||
19. |
Провеждане на лекция с лице от КАТ на тема, свързана с БДП. |
септември 2022 г. |
Комисия по БДП |
Не изисква средства |
Организирани мероприятия |
||
Приоритетна област 4: Изграждане на училищни политики за възпитание и социализация на учениците.
№ |
Дейности/мероприятия |
Срок за изпълнение |
Отговорни лица |
Контрол |
Индикатори за изпълнение |
|
Оперативна цел 1: Реализация на политики и мерки, свързани с възпитанието и социализацията на децата.
|
||||||
1. |
Изграждане на училище без агрессия, осигуряващо подкрепяща среда, индивидуално консултиране по възрастови проблеми. |
09.2022 г 09.2023 г. |
Директор Педагогически съветник Педагогически специалисти УП Обществен съвет
|
Не изисква средства |
Проведени инициативи |
|
2. |
Инициирани дейности, с цел превенция на агресията и насилието сред учениците. |
11.2022 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Не изисква средства |
Проведени инициативи |
|
2.1. |
Провеждане на семинари за повишаване на комуникативните умения и подобряване на груповия климат сред учениците. |
12.2022 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Не изисква средства |
Проведени инициативи |
|
2.2. |
Провеждане на дискусии с учениците по предложени от тях теми, засягащи актуални проблеми. |
09.2022 г 09.2023 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Не изисква средства |
Проведени инициативи |
|
2.3. |
Изграждане на умения за справяне с различните форми на насилие. |
09.2022 г 09.2023 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Не изисква средства |
Проведени инициативи |
|
2.4. |
Провеждане на Ден на розовата фланелка |
02.2022 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Делегиран бюджет |
Проведени инициативи |
|
2.5. |
Провеждане на Ден на толерантността. |
11.2022 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Делегиран бюджет |
Проведени инициативи |
|
3. |
Провеждане на семинари за повишаване на познанията на учениците по проблемите на наркоманиите, сектите, половото съзряване и др. |
02.2023 г. |
Педагогически съветник Класни р-ли |
Не изисква средства |
Проведени инициативи |
|
3.1. |
Проучване на проблеми, свързани с рисково за здравето поведение, превенция на опити за злоупотреба с психоактивни вещества / тютюнопушене, а др. |
10.2022 г.
|
Педагогически съветник Класни р-ли |
Не изисква средства |
Анкетни карти |
|
2. |
Създаване и функциониране на различни форми на извънкласна и извънучилищна дейност. |
10.2022 г. 09.2023 г. |
ЕКК |
Делегиран бюджет |
Функциониращи форми на извънкласна и извънучилищна дейност |
|
Оперативна цел 2: Инициативи по основнu направления на възпитателната дейност .
|
||||||
1. |
Планиране и реализация на дейности за преодоляване на агресията в училище: -на ниво паралелки; -чрез формите на ученическото самоуправление; -чрез изяви в училищните медии; -чрез проекти и програми; -чрез съдействие от компетентни органи; -чрез партньорство с институции. |
По плана за противодействие на тормоза и насилието в училище. |
Педагогически съветник КС ПС УП ОС |
Делегиран бюджет |
Планирани и реализирани инициативи |
|
2. |
Кариерно ориентиране и консултиране. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Класни ръководители Педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
3. |
Превантивна, диагностична, рехабилитационна, корекционна и ресоциализираща работа с деца и ученици. |
10.2022 г. |
Класни ръководители Медицинско лице Педагогически съветник |
Не изисква средства |
Реализирани дейности |
|
4. |
Педагогическа и психологическа подкрепа: - обща; - допълнителна подкрепа. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
ПС Координатор |
Делегиран бюджет |
Извършена подкрепа |
|
5. |
Създаване на подкрепяща среда за деца и ученици, склонни към насилие и агрессия. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Директор ПС Педагогически съветник |
Не изисква средства |
Създадена подкрепяща среда с механизъм за действие |
|
6. |
Ранно откриване на ученици с асоциално поведение и предприемане на съответните мерки за работа с тях и семействата им. |
10.2022 г. |
ПС Педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Брой проведени анкети, брой срещи и разговори с доказан ефект.
|
|
7. |
Реализиране на дейности за формиране на знания и умения за здравословен начин на живот: -здравни беседи; -дискусии с представители на здравни организации; -обучения; -състезания. |
09.2022 г. 09.2023 г. |
Класни ръководители Педагогически съветник Външни лектори Медицинско лице УК |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
7.1. |
Провеждане на беседа на тема: „Вредата от алкохола и тютюнопушенето при подрастващите“.
|
02.2023 г. |
ЕКК прог. Етап Д. Челибийска |
Не изисква средства |
Реализирани дейности |
|
7.2. |
Цикъл от беседи, изложба и други изяви през месеца на трезвеността, включително и от БЧК, беседа от педиатър на тема: ”Да опазим децата от тютюнопушенето, алкохола и наркотиците”
|
12.2022 г. 02.2023 г. |
Кл. р-ли Д. Коларов Д. Челибийска |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
7.3. |
Отбелязване на световния ден на борба с тютюнопушенето в часа на класа, в часовете по биология и здравно образование. |
02.2023 г. |
Кл. р – ли Д. Коларов Д. Челибийска |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
8. |
Реализиране на дейности за екологичното възпитание на учениците - състезания на открито;посещения в близки местности;изграждане на еко-база. |
02.2023 г. |
ПС УК Педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
8.1. |
Първа пролет- 22.ІІІ., |
Март 2023 г |
ПС УК Педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
8.2. |
Световен ден на водата; |
Март 2023 |
ПС УК Педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
8.3. |
Световен ден на Земята – 22.ІV; |
Април 2023 |
ПС УК Педагогически съветник |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
9. |
Реализиране на дейности за възпитание в национални и общочовешки ценности. -Патриотичен календар. -Ученически инициативи за изразяване почит към националните герои и вековната ни история – разписани инициативи за всеки празник. -Творби на учениците и възможности за публикуването им. |
09.2022 – 09.2023 г. |
УК ПС УС |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
10. |
Ритуализация на училищния живот. -Патронен празник. -Символи и ритуали. |
09.2022 – 09.2023 г. |
Директор УК ПС |
Делегиран бюджет |
Реализирани дейности |
|
Приоритетна област 5: Партньорство и сътрудничество, разработване и утвърждаване на система от специални мерки за училищно партньорство, създаваща социална ангажираност и отговорности на педагогическите специалисти при работа с родители, ученици и общественост.
№ |
Дейности/мероприятия |
Срок за изпълнение |
Отговорни лица |
Контрол |
Индикатори за изпълнение |
|
Оперативна цел 1: |