Телефон за връзка +359 (0)339 62392

ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ”ГР.СТАМБОЛИЙСКИ

ул.”Марица”№132,тел.0339/6 23 92,GSM 0885608069,email:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

Утвърждавам:

Директор:……………………

/Ива Пенкова/

 

 

 

 

 

СТРАТЕГИЯ ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА В

ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ“ – ГРАД СТАМБОЛИЙСКИ

2019 – 2030 ГОДИНА

 

 

 

 

 

 

 

 

Стратегията за възпитателна работа в ОбУ „Христо Ботев“, град Стамболийски за периода 2019 – 2030 година

 

 

 

 

СЪДЪРЖАНИЕ

I.                   ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ:

1.     Въведение;

2.     Нормативна уредба;

II.                АНАЛИЗ НА ПОЛИТИКИТЕ И СРЕДАТА ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА В ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ“.

III.             ВОДЕЩИ ПРИНЦИПИ ПРИ РЕАЛИЗАЦИЯТА НА СТРАТЕГИЯТА.

IV.            МИСИЯ.

V.               ВИЗИЯ.

VI.            СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ. ОПЕРАТИВНИ ЦЕЛИ.

VII.         МЕРКИ:

1.     Възпитателни взаимодействия в рамките на урочната дейност, часа на класа, извънкласни, извънучилищни /в т.ч. проектна/ дейност;

2.     Възпитателни взаимодействия, реализирани от педагогическите специалисти в ОбУ „Христо Ботев“;

3.     Конструктивни взаимодействия между ОбУ „Христо Ботев“ и семейната общност;

4.     Възпитателни взаимодействия, свързани с реализацията на патриотичното възпитание;

5.     Осигуряване на процеса на възпитателната работа в училището чрез взаимодействия с други институции и организации;

VIII.      ПАРТНЬОРИ.

IX.            ФИНАНСИРАНЕ.

X.               ПРИЛОЖЕНИЯ:

1.     План за изпълнение на дейностите по стратегията за възпитание;

 

 

 

СТРАТЕГИЯ ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА В

ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ“ – ГРАД СТАМБОЛИЙСКИ

2019 – 2030 ГОДИНА

 

Стратегията за възпитателна работа в ОбУ „Христо Ботев“, град Стамболийски за периода 2019 – 2030 година.

I.                   ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ:

1.      Въведение

 

Стратегията за възпитателна работа в ОбУ „Христо Ботев“ град Стамболийски се структурира на политиките и мерките, свързани с възпитателната работа в образователните институции.

Възпитателната работа е неизменна част от цялостния образователен процес. Това е заложено в Закона за предучилищното и училищното образование в дефиницията за образованието като процес, който включва обучение, възпитание и социализация.

В Закона за предучилищното и училищното образование са формулирани целите на образование, като във всяка една от тях са заложени възпитателни задачи.

Възпитанието се дефинира като процес на формиране на отношения – ценности, нагласи, мотиви, насочени към развитие на личността като индивидуалност и член на обществото. То е неразделно свързано с процеса на обучение, осъществяван в образователните институции, в контекста на индивидуалната и обществената значимост на образованието и е насочен към постигане на лични и обществени цели, удовлетворяване на потребности на индивида и обществото, както и със създаване на условия за всяко едно дете и ученик за реално и активно участие във всички дейности, свързани с неговото развитие.

Развитието и формирането на ценности като толерантност, човешко достойнство, равенство и справедливост  са заложени в основата на Стратегията за възпитателна работа в ОбУ „Христо Ботев“ град Стамболийски.

 

 

 

 

 

 

2.      Нормативна уредба

 

Официално признаване значимостта на възпитанието се прави в Закона за предучилищното и училищното образование, в дефиницията за образование: Чл. 3, ал 1 „Образованието като процес включва обучение, възпитание и социализация“. Всяка една от основните цели, представени в чл. 5, ал. 1 на ЗПУО са с възпитателна насоченост.

В Наредба № 13 за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование /2016/ всичко, свързано с формирането на отношения в рамките на съответния вид образование, е с възпитателна насоченост, в т.ч. при Рамковите изисквания за резултатите в Приложенията по етапи – предучилищно образование, начален етап на основната степен, прогимназиален етап на основната степен, първи гимназиален етап на средната степен; Рамковите изисквания за организиране на часа на класа и Рамковите изисквания за създаване и функциониране на ученическите съвети.

Измерения на възпитателната работа в образователните институции има в Наредба № 5 за общообразователната подготовка /2015/ и в Наредбата за приобщаващото образование /2017/, особено в Раздел IV. Изграждане на позитивен организационен климат и подходяща психологическа среда в детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие; текстовете, свързани с извънучилищната педагогическа дейност, и др.

Възпитателна работа е заложена и в Механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование.

Пряка насоченост към възпитателна работа в образователните институции има в няколко цели и мерки в Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017 – 2021, напр. – „Насърчаване на сътрудничеството между институции, родители и учители за превенция на агресията и за засилване на сигурността в образователните институции.“;  „Повече родолюбие в училище.“; „Патриотичното възпитание – цел на българското образование“ „Разработване и утвърждаване на учебни планове и програми, чието съдържание гарантира познаване на българската история и достиженията на българската култура, както и приноса на предците ни към цивилизацията“.

II.                АНАЛИЗ НА ПОЛИТИКИТЕ И СРЕДАТА ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА В ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ“.

 

Приоритетните възпитателни цели в педагогическата дейност в ОбУ „Христо Ботев“ град Стамболийски са очертани в следните направления:

-          Формиране на нравствени ценности, възпитание в нравственост, добронамереност;

-          Възпитание в толерантност;

-          Възпитание на уважение към другите;

-          Възпитание в отговорност, добросъвестност; уважение към училището;

-          Възпитание в дисциплина;

-          Преодоляване на агресията;

-          Възпитание в позитивни междуличностни отношения;

-          Гражданско образование и възпитание;

-          Възпитание в алтруизъм, взаимопомощ, съпричастност;

-          Възпитание в патриотизъм;

-          Екологично възпитание /позитивно отношение към околната среда, опазване на околната среда/;

В училището са реализирани политики и мерки, свързани с възпитанието и социализацията на децата:

           Към настоящата Стратегия е  разработен  план за възпитателната дейност, отразяващ добрите практики и традиции в училището; Разработена е система от специални мерки за възпитание, привличане, задържане и развитие на учениците в училището за осигуряване на интелектуалното, емоционалното, социалното, духовно-нравственото и физическото им развитие в съответствие с техните потребности, способности и интереси;  Изграждане на училище без агресия, осигуряващо подкрепяща среда, индивидуално консултиране по възрастови проблеми;  Създаване на система за поощрения и награди на ученици и учители за активно включване в извънкласните и извънучилищни дейности;  Създаване и функциониране на различни форми на извънкласна и извънучилищна дейност. Разработване на планове по направления за усвояване на ключовите компетентности;  Назначаване на педагогически съветник  в училище и организация на работата му за активна подкрепа на възпитателната дейност; Назначаване на образователен медиатор, който да организира и осъществява дейности, осигуряващи редовно посещение на училище и пълноценно участие на децата и учениците в образователния процес; Предоставя услуги за включване на родителите и местните общности в образователния и социалния живот на учениците от училището. Популяризира добри практики, с цел приобщаване и участие на ученици в извънкласни и извънучилищни прояви;

Реализирани са редица инициативи по основни направления на възпитателната дейност; Планиране и реализация на дейности за преодоляване на агресията в училище - на ниво паралелки; чрез формите на ученическото самоуправление; чрез проекти и програми; чрез съдействие от компетентни органи; чрез партньорство с институции. Кариерно ориентиране и консултиране; Превантивна, диагностична, рехабилитационна, корекционна и ресоциализираща работа с деца и ученици. Педагогическа и психологическа подкрепа - чрез осигуряване на обща подкрепа; екипна работа между учителите и другите педагогически специалисти; кариерно ориентиране на учениците; занимания по интереси;  библиотечно-информационно обслужване;  грижа за здравето; дейности по превенция на насилието и преодоляване на проблемното поведение; чрез осигуряване на допълнителна подкрепа.

Създаване на подкрепяща среда за деца и ученици, склонни към насилие и агресия; Ранно откриване на ученици с асоциално поведение и предприемане на съответните мерки за работа с тях и семействата им; Провеждане на професионално подготвени анкети за констатиране социалния статус на учениците; Индивидуално консултиране на ученици по проблеми свързани с тяхното поведение, с взаимоотношенията с връстници, родители, учители или с психичното, личностното и интелектуалното им развитие.

Реализиране на дейности за формиране на знания и умения за здравословен начин на живот -  здравни беседи; дискусии с представители на здравни организации; обучения; състезания.

Реализиране на дейности за екологичното възпитание на учениците срещи с лесовъди, състезания на открито; посещения в близки местности др.;

Реализиране на дейности за възпитание в национални и общочовешки ценности - Патриотичен календар на училището и класа; Ученически инициативи за изразяване почит към националните герои и вековната ни история – разписани инициативи за всеки празник, вкл. творби на учениците и възможности за публикуването освен в училищните, и в местни и национални медии;  Ритуали на училищния живот -  Патронен празник; Химн; Символи и ритуали; Празничен училищен календар;  Организиране на форуми за изява на учениците от училището.

Ключово условие за осъществяване на успешна възпитателна работа в училището е ефективното взаимодействие със семейството. Проявяването на взаимно уважение и доверие между тях на базата на познаване на спецификите на осъществяване на възпитателна дейност е предпоставка за ползотворно сътрудничество по посока развитието и благополучието на учениците.

 

III.             ВОДЕЩИ ПРИНЦИПИ ПРИ РЕАЛИЗАЦИЯТА НА СТРАТЕГИЯТА.

 

1.      Законосъобразност – съответствие на целите и предлаганите мерки на законите и подзаконовите нормативни актове.

2.      Партньорство – възможно най-широко участие на всички организации и партньори в реализацията на политиките за възпитателна работа в училището.

3.      Координираност – осигуряване на взаимна обвързаност и съгласуваност на прилаганите мерки от страна на реализиращите ги педагози в училището и техните социални партньори /културни институции, спортни организации, общински центрове и др./

4.      Съответствие – подбор на адекватно спрямо възпитателните цели съдържание и методи за тяхното постигане, които да съответстват на изискванията за индивидуален прогрес и уважение към достойнството на личността.

5.      Автономия – поставяне на акценти в дейността на училището съобразно конкретни индивидуални и социални потребности, свързани с личностното формиране на децата и учениците.

6.      Устойчивост на резултатите – осигуряване на трайно и дългосрочно въздействие за постигане на определената визия.

 

IV.            МИСИЯ.

Възпитателната работа в ОбУ „Христо Ботев“ град Стамболийски е насочена към формиране и развитие на личностни качества и социална компетентност на децата и учениците като уникални личности и достойни граждани за изграждане на демократично общество.

V.               ВИЗИЯ.

 

Стратегията за възпитание прогнозира и определя направления и действия за подобряване на благополучието на децата и учениците в ОбУ „Христо Ботев“ чрез:

-          Изграждане на комплексна и всеобхватна система за възпитателна работа в училището;

-          Създаване на условия за усъвършенстване на образователната среда чрез активно участие на всички педагози, ангажирани с възпитателни дейности на децата и учениците;

-          Ефективни взаимодействия между училището и семейната общност;

-          Законово гарантиране на правата на децата и учениците за достъп до качествено възпитание;

-          Законово гарантиране на правата и отговорностите за възпитателна работа в училището от страна на педагогическите специалисти;

-          Подобряване на условията за реализация на възпитателна работа в училището;

     Стратегията регламентира създаване на условия за усъвършенстване на възпитателната среда в училището чрез активното участие на всички заинтересовани страни, ангажирани в изпълнението на дейности, осигуряващи възпитателната работа в съответствие с най-добрия интерес за децата и учениците.

 

VI.            СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ. ОПЕРАТИВНИ ЦЕЛИ.

 

Главна стратегическа цел на училището е формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, които да подпомогнат пълноценното развитие на детето и ученика като индивидуалност и член на обществото.

Оперативните цели конкретизират насочеността към подкрепа на формирането на:

1.      Личностни качества, ценности, нагласи и мотиви за интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие на децата и учениците в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите им;

2.      Личностни качества, умения, нагласи и мотиви за спазване на утвърдени правила и регламенти в рамките на училищния и социалния живот;

3.      Патриотични нагласи и чувства, патриотично самосъзнание и национална идентичност;

4.      Личностни качества, ценности и мотиви за професионална реализация;

5.      Умения, свързани с просоциално активно поведение, насочено към готовност за включване в дейности по посока устойчиво развитие, екология, доброволчество, благотворителност;

6.      Устойчиви нагласи и мотивация за учене през целия живот;

7.      Общоутвърдени ценности като признаване на равнопоставеността между хората на базата на човешките права, готовност за прилагане на принципите на демокрацията и правовата държава, на активното и отговорното гражданско участие, в т.ч. в контекста на глобалното гражданско образование;

8.      Толерантност и уважение към различните измерения на социокултурната идентичност;

9.      Толерантност у уважение към правата на хората с увреждания;

10.  Уважение към националните, европейските и световните културни ценности и традиции;

11.  Европейска идентичност;

12.  Умения за разрешаване на конфликти по ефективен и неагресивен начин;

13.  Умения, свързани със самопознание, рефлексия, формиране на адекватна самооценка, предпоставка за вземане на обосновани, реалистични решения;

14.  Комуникативни умения и умения за работа в екип;

15.  Личностни качества и нагласи за осигуряване на безопасност на движението по пътищата;

16.  Личностни качества, ценности и мотиви за развитие на култура на нетолерантност към корупцията в обществото;

17.  Умения за безопасна, неагресивна и развиваща личността работа в дигитална среда;

18.  Умения за ефективно реализиране на демократично гражданство.

 

 

VII.         МЕРКИ:

1.     Възпитателни взаимодействия в рамките на урочната дейност, часа на класа, извънкласни, извънучилищни /в т.ч. проектна/ дейност:

-          Формиране на просоциално поведение чрез дейности в подкрепа на каузи в рамките на доброволчество, благотворителност, екологични инициативи и др. – на територията на училището или извън него;

-          Формиране на нагласи за приемане на различията между децата и учениците

-          Създаване условия за превенция срещу езика на омразата;

-          Повишаване на мотивацията за учене, в т.ч. редовно посещаване на училището, управление на собственото развитие и напредък в контекста на образователното и професионалното ориентиране;

-          Стимулиране и подкрепа за развитие и изява на заложбите и талантите в областта на науката, изкуството и спорта за повишаване на мотивацията за развитие – на територията на училището или извън него, в страната и в чужбина;

-          Създаване и развитие на партньорство и сътрудничество от училището и други заинтересовани институции и организации, осъществяващи възпитателна работа в областта на здравето, спорта, културата и социалното включване;

-          Включване в стратегиите на преподаване в рамките на урочната дейност на компоненти с възпитателно въздействие;

-          Използване ресурсите на проектните дейности, осъществявани от училището за реализиране на възпитателни ефекти;

-          Утвърждаване ролята на часа на класа като форма на възпитателна работа в училище;

-          Подкрепа на дейността на ученическия съвет и ученическото самоуправление в училището чрез обсъждане и решаване на въпроси, свързани с възпитателните дейности в училищната общност и в училищния живот с активното участие на самите ученици;

 

2.     Възпитателни взаимодействия, реализирани от педагогическите специалисти в ОбУ „Христо Ботев“:

-          Реализиране на високи, но реалистични очаквания към постиженията на всяко дете и всеки ученик;

-          Подобряване на прилагането на възпитателни техники за повишаване на мотивацията за учене и интереса към ученето;

-          Създаване на доверителни отношения на децата и учениците с педагогическите специалисти за споделяне на проблеми, които влияят негативно на обучението и социализацията и за разрешаване на конфликти;

-          Реализиране на възпитателни техники за формиране на асертивни и сензитивни умения, както и на умения за работа в екип;

-          Прилагане на възпитателни техники за формиране на адекватна самооценка, самоопределяне и идентичност;

-          Осъществяване на възпитателни техники за подпомагане на личностното развитие на учениците;

-          Подпомагане на адаптирането на децата и учениците към изискванията на образователната среда;

-          Стимулиране на творческия потенциал на децата и учениците;

-          Съдействие на децата и учениците за решаване на въпроси в рамките на училищната общност, към които проявяват интерес;

-          Ангажираност с реализирането и популяризирането на добри училищни персонал чрез различни форми за организация и управление;

 

3.     Конструктивни взаимодействия между ОбУ „Христо Ботев“ и семейната общност:

-          Създаване на система за информираност и взаимодействия със семейната общност съобразно конкретните потребности на училището;

-          Повишаване на професионално-педагогическата компетентност на педагогическите специалисти и непедагогическия персонал;

-          Подпомагане на педагогическите специалисти и непедагогическия персонал в разбирането на културата, целите и традициите на семейството от страна на членовете му;

-          Повишаване на педагогическата компетентност на родителите и други членове на семейството за формиране или усъвършенстване на родителските умения и компетентности;

-          Фокусиране към потребностите и силните страни на децата и учениците от членовете на семействата и от педагогическите специалисти;

-          Включване на членовете на семейството за създаване на учеща среда в дома и в детската градина и училището;

-          Включване на членовете на семейството като доброволци в дейностите на детската градина и училището и извънучилищните дейности взаимно осъзнаване на общите цели на училището и на семейството;

-          Разработване на модели на взаимодействие ученик – родители – учители за превенция на риска от отпадане от образователната система в резултат на системно неовладяване на учебния материал и недобър краен резултат;

-          Повишаване на ролята на Обществения съвет за провеждане на възпитателната работа в училището;

 

4.     Възпитателни взаимодействия, свързани с реализацията на патриотичното възпитание:

-          Формиране на позитивно отношение към историята на българската нация на базата на историческо знание;

-          Формиране на уважение към традиции и ритуали, обичаи в контекста на развитието на българската национална обредност на базата на познаването им;

-          Познаване на български феномени, признати като част от световното културно наследство – материално и нематериално;

-          Информиране за научните, културните и спортните постижения на представители на българската нация;

-          Формиране на патриотични чувства, свързани с принадлежността към българската нация и държава и утвърждаване на единството на нацията;

-          Формиране на национално самосъзнание, национална идентичност, национално самочувствие, национална гордост, национално достойнство;

-          Участване в дейности, свързани с почитане на българската история, култура и образование;

-          Превенция спрямо поведенчески прояви на национален нихилизъм;

-          Утвърждаване на програми и проекти за развитие на българското самосъзнание като ценност чрез образователни институции в чужбина, подкрепяни от българската държава;

-          Организиране и провеждане на дейности по посока на синергия между националната и европейската идентичност;

 

5.     Осигуряване на процеса на възпитателната работа в училището чрез взаимодействия с други институции и организации:

-          Възпитателни взаимодействия на училището в субординация с по-високи нива в образователната система;

-          Възпитателни взаимодействия на училището с областни и общински структури;

-          Възпитателни взаимодействия на училището с институции в областта на културата, здравеопазването, социалното подпомагане и спорта;

-          Възпитателни взаимодействия на училището с електронни и печатни медии

-          Възпитателни взаимодействия на училището с религиозни общности;

-          Възпитателни взаимодействия на училището с университети и висши училища;

-          Възпитателни взаимодействия на училището с организации на гражданското общество;

-          Възпитателни взаимодействия на образователната институция със синдикални организации;

 

VIII.      ПАРТНЬОРИ.

 

Основен фактор в изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в ОбУ „Христо Ботев“ град Стамболийски е педагогическият екип в партньорство със семейството и други заинтересовани страни за реализиране на националната политика в това отношение. Училището успешно си взаимодейства с Отдел закрила на детето, Социално подпомагане, Комисия за противообществени прояви на малолетни и непълнолетни, Комисия по образование, РПУ – град Стамболийски, както и администрацията на Община Стамболийски.

 

IX.            ФИНАНСИРАНЕ.

Основен източник на финансиране е държавният бюджет чрез бюджета на Общината и делегираният бюджет на училището. Използват се възможности на програмно финансиране на политики и дейности по национални програми, както и спонсорство, дарения, средства по двустранни договори и др.

X.               ПРИЛОЖЕНИЕ:

 

 

 

ПЛАН

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ

ПО СТРАТЕГИЯ ЗА ВЪЗПИТАТЕЛНАТА РАБОТА

КЪМ ОбУ „ХРИСТО БОТЕВ“ ГРАД СТАМБОЛИЙСКИ

 2024/2025 ГОДИНА

 

Дейност

Отговорник

Срок

I.Възпитателни взаимодействия в рамките на урочната дейност, часа на класа, извънкласни, извънучилищни /в т.ч. проектна/ дейност:

 

Изработване и утвърждаване на цялостна концепция за провеждане на образователния процес – учебен план и програми, Етичен кодекс, екипи за ключови компетентности и комисии, план-прием, целодневно обучение.

Директор,

Педагогически специалисти

до 15.09.2024

2.       

Обновяване и оборудване на  класни стаи и кабинети, на предучилищни групи и начален курс.

Директор,

Педагогически специалисти

до 15.09.2024

3.       

Достъп до интернет и монтиране на мултимедия във всяка класна стая и кабинет.

Директор,

Педагогически специалисти

до 15.09.2024

4.       

Изграждане на специализиран кабинет за приобщаващо и подкрепящо образование.

Директор,

Педагогически специалисти

септември 
2024
 г. септември 2025 г.

5.       

Участие в квалификационни форми на педагогическия екип.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

6.       

Разработване, спечелване и реализиране на национални и европейски проекти.

Проекти:

1.Проект „ Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ – обучение по БЕЛ за Трета и Четвърта ПГ, тренинги, обучения за работа в електронна среда за 1 клас.        

3.Проект Успех за теб“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

 

4.Проекти по Еразъм +.

5. Работа по програма „Училище за пример“ на „Заедно в час“-поставяне на ученика в центъра на образователния процес и развиване на СЕУ

Национални програми към МОН:

1.         Национална програма $България-образователни маршрути“, Модул: „Културните и научните институции като образователна среда“

3.         Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“

4.         Национална програма „Без свободен час“, Модул „Без свободен час в училище“

5.         Национална програма „Иновации в действие“

6. НП „Заедно в изкуствата и спорта“

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

8.       

Провеждане на Патронен празник на училището, участия в районни и общински спортни състезания, участие в международен проект „Move Week“, участие в „Отворено сърце“.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Продължаване на работата по проект „Всеки ученик е отличник“ към ЦМЕДТ „Амалипе“.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Изграждане на училищни екипи за:

-подкрепа за личностно развитие на детето и ученика;

-изграждане на позитивен организационен климат;

-утвърждаване на позитивна дисциплина;

-развитие на училищната общност.

Директор,

Педагогически специалисти

септември 2024 г.

Планиране, реализиране и документиране на квалификационната дейност за педагогическите специалисти на вътрешно училищно ниво.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г.

Споделяне на резултатите от обученията и мултиплициране на добрия педагогически опит чрез различни форми на изява:

- Дни на отворени врати, събирания на Педагогическите екипи по ключови компетентности и др.

-Осигуряване на условия за популяризиране на добрия педагогически опит – по направления – /клубове, техника, постери и др.- по направления - хуманитарно, природонаучно, технологично, изкуства и спорт

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

II. Възпитателни взаимодействия, реализирани от педагогическите специалисти в ОбУ „Христо Ботев“:

 

Изграждане на механизъм с мерки и дейности за адаптиране на ученика към училищната среда, условията в различните форми на обучение, сътрудничество на училището с външни партньори и осигуряване на условия за интерактивно учене.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Засилване ролята на ученическото самоуправление – Ученическият парламент:

- Защита личността и правата на ученика.

-Планиране и осъществяване на извънкласни дейности както с развлекателен характер, така и от обществено значим интерес.

- Дискутиране на училищната проблематика за ангажирането на учениците в ефективни взаимоотношения с учителите, с оглед личния им интерес от обучението.

- Личностно, професионално ориентиране и възпитание в съхраняване на човешките ценности и патриотичен дух.

-Изграждане на умения за свободно изразяване на мнения, идеи и предложения.

 

Създаване на предпоставки за личностна мотивация на учениците, за съзнателно и активно участие в училищния живот.

Създаване на атмосфера на взаимна толерантност между ученици и учители.

Развитие на въображението на учениците, утвърждаване на училищните традиции.

 

Класни ръководители

Педагогически съветник

Образователен медиатор

Председател на УП

 

Октомври 2024 – септември 2025 г.

Създаване на възможности за включване на ученика в различни училищни общности в зависимост от неговите интереси и потребности и тяхната реализация

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Създадени възможности за приложение на ИКТ в образователния процес по всички учебни предмети.

 

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Създаване условия за гъвкаво прилагане, изменяне и адаптиране методите на преподаване на учителите с оглед постигането на по - добри резултати от ученето; използане на интерактивни техники за мотивиране на учениците да правят връзки и да участват активно в учебния процес.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Създаване условия за приобщаване на ученици със СОП.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

10Предприемане на мерки за социализиране на ученици, за които българският език не е майчин.

Изграждане на правила за разрешаване на възникнали конфликти:

- Изграждане на механизъм за превенцията и разрешаването на конфликти и търсене на  подкрепа и партньорство в и извън общността;

- Създаване на правила в училищните общности за решаване на конфликти в дух на сътрудничество с цел постигане на бързи и обосновани резултати посредством използването на доказани стратегии за решаване на конфликти;

- Изграждане на училищен механизъм  за превенция на тормоза и насилието.

Директор,

Педагогически специалисти

Педагогически съветник

Образователен медиатор

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

 

 

 

 

Реализиране на дейности за превенция и разрешаване на конфликти.

 

 

Изграждане на вътрешна информационна система за разпространяване на информация, свързана с дейността на училището.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Изграждане на взаимоотношения на партньорство между учителите и учениците.

 

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Изграждане на политики за подкрепа за личностно развитие на детето и ученика между институциите в системата на предучилищното и училищно образование:

-подкрепа за личностно развитие на детето и ученика;

-изграждане на позитивен организационен климат;

-утвърждаване на позитивна дисциплина;

-развитие на училищната общност.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Превенция на обучителните трудности и ранно отстраняване на риска от тях.

Директор,

Педагогически специалисти

Педагогически съветник

Образователен медиатор

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Изграждане на умения за работа в екип в паралелката.

Педагогически съветник

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Създаване на условия за проектно учене.

Използване на интерактивни методи на обучение с доказан ефект върху изграждане умения за работа в екип.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

 

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Установяване на позитивна атмосфера в паралелките.

Педагогически съветник

Класни ръководители учители по предмети

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Планиране и реализация на дейности по:

-осигуряване на обучение и възпитание  в здравословна, безопасна и сигурна среда;

-зачитане на учениците като активни участници в образователния процес;

-получаване на информация относно обучението, възпитанието, правата и задълженията на учениците;

-осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците;

-осигуряване на индивидуално консултиране по проблеми, свързани с тяхното поведение и взаимоотношенията с връстници, родители и учители;

-осигуряване на условия за участие в проектни дейности за формиране на знания, учения и нагласи за здравословен начин на живот;

-екологично възпитание чрез проектни дейности, хепънинги, състезания и др.

Директор,

Педагогически специалисти

Комисия по здравно образование

Педагогически съветник

Образователен медиатор

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Подпомагане на учениците за получаване на съдействие от училището и от органите на местното самоуправление при изразяване на тяхното мнение по въпроси, които пряко ги засягат, както и при участие в живота на общността.

Педагогичеси съветник

Образвателен медиатор,

Класни ръководители,

 

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Поощряване с морални и материални награди при показани високи постижения в областта на науката, изкуството и спорта.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Участие в ритуалите на училищния живот чрез предложения и дейности, свързани с училищните традиции и изграждане на новата визия на училището

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Разработване на система от специални мерки за възпитание, привличане, задържане и развитие на учениците в училището за осигуряване на интелектуалното, емоционалното, социалното, духовно-нравственото и физическото им развитие в съответствие с техните потребности, способности и интереси.

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Изграждане на училище без агресия, осигуряващо подкрепяща среда, индивидуално консултиране по възрастови проблеми                             

Педагогически съветник, ЕПЛР, образователен медиатор, класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Създаване на система за поощрения и награди на ученици и учители за активно включване в извънкласните  и извънучилищни дейности.                                    

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Планиране и реализация на дейности за преодоляване на агресията в училище:

-на ниво паралелки;

-чрез формите на ученическото самоуправление;

-чрез изяви в училищните медии;

-чрез проекти и програми;

-чрез съдействие от компетентни органи;

-чрез партньорство с институции.

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Кариерно ориентиране и консултиране.             

Превантивна, диагностична, рехабилитационна, корекционна и ресоциализираща работа с деца и ученици.                       

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

 

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Педагогическа и психологическа подкрепа:

- обща;

- допълнителна подкрепа.  

Педагогически съветник,

Класни ръководители,

ЕПЛР

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Създаване на подкрепяща среда за деца и ученици, склонни към насилие и агресия.                       

Педагогически съветник,

Класни ръководители,

ЕПЛР

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Ранно откриване на ученици с асоциално поведение и предприемане на съответните мерки за работа с тях и семействата им.

Педагогически съветник,

Класни ръководители,

ЕПЛР

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Индивидуално консултиране на ученици по проблеми, свързани с тяхното поведение, с взаимоотношенията с връстници, родители, учители или с психичното, личностното и интелектуалното им развитие.                 

Педагогически съветник,

Класни ръководители,

 

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Реализиране на дейности за формиране на знания и умения за здравословен начин на живот:

-здравни беседи;

-дискусии с представители на здравни организации;

-обучения;

-състезания.

Педагогически съветник,

Класни ръководители,

 

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Реализиране на дейности за екологичното възпитание на учениците - състезания на открито;посещения в близки местности;изграждане на еко-база.          

Директор,

Педагогически специалисти

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

III.Възпитателни взаимодействия, свързани с реализацията на патриотичното възпитание:

 

Реализиране на дейности за възпитание в национални и общочовешки ценности.

-Патриотичен календар.

-Ученически инициативи за изразяване почит към националните герои и вековната ни история – разписани инициативи за всеки празник.

Отбелязване на бележити дати :

- Откриване на учебната година – 16.ІХ.;

- Националните празници – 3.ІІІ.;

- Историческите годишнини – 6.ІХ.,22.ІХ.,19.ІІ.,20.ІV.,Априлско въстание,2.VІ. и др.;

- Денят на народните будители- 1.ХІ.;

-  Първа пролет- 22.ІІІ.,Световен ден на водата;

- Световен ден на Земята – 22.ІV;

-  Празник на буквите;

-  Празници, обичаи и обреди в зимния и пролетен народен календар;

- Пролетни празници- Великден, Цветница, Гергьовден;

- Първи май „Ден   на труда“ , „Ден на мама“, „Ден на Европа“;                

-  24 май - Ден на славянските просветители, Ден на таланта - 20.12.2024 г. неучебен ден;

-  Ден на детето – 1.VІ., Ден на ромите – 8. ІV;

- Ден на приказката - 1.ІV;

-  Празник на училището /неучебен ден - 2 юни/;

- Участие в тържествата  по повод Деня на града /неучебен ден/;

-  Други,включени в Плана на Комисията по празниците и на ЕКК на началните и прогимназиалните учители;

-  Ден на отворените врати - м. ІV.2025 г.;

                                                                                                             

                                                                

-Организиране на  празници на народното творчество, ромски празник.

                                                                                                    -Организиране  на конкурси за рисунки, за изработване на проекти, провеждане на проучвателска дейност. Участие в  изложби за Коледа, Великден, Баба Марта и др.   

-Участие в изяви извън училище – Общински, Областни, Национални.

                                                                                   

-Организиране на празници съвместно с родителите.

 

-Творби на учениците и възможности за публикуването им.

Комисия по празниците и честванията,

Класни ръководители,

Педагогически съветник,

Образователен медиатор

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

IV.Конструктивни взаимодействия между ОбУ „Христо Ботев“ и семейната общност:

 

Разработване и утвърждаване на система от специални мерки за   училищно партньорство, създаваща социална ангажираност и отговорности на педагогическите специалисти при  работа с родители, ученици и общественост.

Директор,

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Планиране на дейности и форми на сътрудничество за осигуряване на  позитивен организационен климат, ефективна комуникация и отношения на загриженост между всички участници в процеса на образование.

Директор,

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Актуализиране състава  на Обществения съвет.

Приобщаване на родителите  като помощници за осъществяване на извънучилищни дейности при организиране и провеждане на учебно - възпитателния процес чрез различни инициативи: „Приказка за цветовете”

-„Ден на толерантността“ – м.ХІ.2024 г.;

- „ Приобщаващо образование – оказване на обща подкрепа за развитие на личността на учениците” – тренинг  среща с родителите – м. І.2025 г.;

- „Нашето дърво” – озеленяване на училищния двор – м. Х.2024 г. - ІV.2025 г.;

- „Провеждане на родителски срещи от нетрадиционен тип” – м. IІ, III, IV.2025 г.;

- „Великденска украса – занаятите в миналото и днес” – съвместна работилница – м. III и ІV.2025 г.;

- Подарък за мама – м. III.2025 г.;

- Отбелязване на Василица – 14.I.2025 г.;

- Ден на отворените врати: м. ІV. 2025 г.                                                                                        

-Открити врати за родителите, които желаят срещи с учителите;

-Редовни посещения в домовете на учениците;

                                                        

Директор,

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Планиране и реализиране на мерки и подходи, гарантиращи изслушване на детето и ученика, осъзнаване на причините за проблемното му поведение и предоставяне на възможност за усвояване на добри поведенчески модели спрямо себе си и останалите.

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Формиране на нагласи у родителите за партньорство и сътрудничество чрез  организиране на родителски срещи и тематични инициативи на паралелките.

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Планиране и реализация на дейности за активно участие на родителите в организираните от училището извънкласни дейности:

- Коледен спектакъл;

-празници на словото;

-училищни изложби и базари;

-форуми за превенция на агресията и насилието;

-дарения за деца в тежко социално положение;

- Училищен празничен календар.

Педагогически съветник,

Образователен медиатор,

Класни ръководители

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Дейности на Родителския клуб

Членове на Родителския клуб

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

V.Осигуряване на процеса на възпитателната работа в училището чрез взаимодействия с други институции и организации:

 

Взаимодействие с институциите в системата на образованието, териториалните органи на изпълнителната власт, органите за местното управление:

Директор

Педагогически специалисти

Представители на институции

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

Участие в различни форми на сътрудничество с неправителствени организации, регионалните управления по образование, органите за закрила на детето и др.

 Съвместна работа с институциите, включени в Механизъм за обхват и задържане на учениците. Действащ училищен Механизъм.

                                                                                                         

Провеждане на разговори със специалисти от общинската администрация с педагогическия екип.

 

Извършване на съвместни дейности с помощта на неправителствени организации, природозащитници, БЧК , РИОКОЗ, Наркоцентър,Читалища и др.

 

Съвместна работа с детска педагогическа стая и дирекция „Социално подпомагане – отдел Закрила на детето“.

 

Съвместни форми на работа с културни институции:

 

-Организиране на посещения на куклени драматизации, театър, читалищни изяви. концерти и изложби.

-Организиране на срещи на учениците с дейци на изкуството.

-Организиране на изложби от предмети, рисунки и лично творчество за „Деня на будителя“, „1.ІІІ.“ „,Великден“, „Коледа“, в училището и в читалище „Н.Й.Вапцаров” и пред общината.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Септември 2024 г. – септември 2025 г.

 

 

 

 

 

 

 

Забележка: Планът за изпълнение на дейностите по Стратегия за възпитателната работа към ОбУ „Христо Ботев“ град Стамболийски ще се актуализира всяка учебна година съгласно Годишния план на училището.